Česko-německý bilaterální zahraniční obchod prolomil dvoubilionovou hranici

8. 2. 2016 | Zdroj: Česko-německá obchodní a průmyslová komora

motiv článku - Česko-německý bilaterální zahraniční obchod prolomil dvoubilionovou hranici 2,16 bilionů korun dosáhl v loňském roce objem česko-německého zahraničního obchodu. Aktuálně zveřejněné údaje Českého statistického úřadu hovoří jasně: byla prolomena dvoubilionová hranice. Na celkovém objemu českého zahraničního obchodu se Německo podílelo téměř 30 procenty a potvrdilo tak opět roli nejvýznamnějšího hospodářského partnera České republiky.

„Česko-německé obchodní vztahy jsou dlouhodobě velmi intenzivní. Těží především ze zeměpisné i kulturní blízkosti a podobnosti hospodářských struktur v obou zemích,“ vysvětluje úspěch bilaterálních hospodářských vztahů Bernard Bauer, výkonný člen představenstva Česko-německé obchodní a průmyslové komory (ČNOPK), a dodává: „Věřím, že tento trend bude pokračovat i letos. Hovoří pro to nejen očekávaný růst české ekonomiky, ale také další zintenzivnění spolupráce obou zemí v souvislosti s digitálním propojováním hospodářství, které bude v příštích letech klíčovým faktorem pro konkurenceschopnost.“

V roce 2015 směřovala téměř třetina českého vývozu do Německa, na dovozu do ČR se Německo podílelo jednou čtvrtinou. Z pohledu Německa bylo Česko v loňském roce v žebříčku obchodních partnerů na jedenáctém místě. Mezi nejobchodovanější vyvážené i dovážené komodity patřily automobily a stroje a jejich součásti, kovové, plastové a elektrotechnické výrobky.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek