Česko-německý obchod míří k dalšímu rekordu

7. 12. 2016 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Loni překonal vzájemný obchod mezi Německem a Českou republikou rekordní dva biliony korun. Letos to bude zřejmě ještě víc. Německé podniky jsou také suverénně největšími investory, když v tuzemsku od roku 1993 investovaly už více než 600 miliard korun.

Hospodářské vztahy mezi Českem a Německem jsou příběhem velkého úspěchu. Vloni poprvé překonal obrat česko-německého zahraničního obchodu dvoubilionovou hranici. Od roku 2010 vzrostl vývoz do Německa o více než padesát procent. Podle údajů Českého statistického úřadu se vzájemná bilance zahraničního obchodu loni vyšplhala na téměř 347 miliard korun. A letošní čísla naznačují další růst.

Obchod za 2,15 bilionu

Geografická a kulturní blízkost, dlouholetá průmyslová tradice, kvalitní pracovníci, zatím ještě relativně nízké mzdy a velmi dobrá síť lokálních dodavatelů patří k hlavním zdrojům úspěchu česko-německých hospodářských vztahů. Německo je dlouhodobě nejdůležitějším obchodním partnerem České republiky. Připadá na něj 30 procent obratu českého zahraničního obchodu. K západnímu sousedovi směřuje přibližně jedna třetina českého vývozu a na dovozu do Česka se Německo podílí více než jednou čtvrtinou.

V roce 2015 dosáhl obrat vzájemného zahraničního obchodu rekordních 2,15 bilionu korun. Na dovozu z Německa a vývozu do Německa mají nejvyšší podíl silniční vozidla, elektrická zařízení, přístroje a spotřebiče, stroje a zařízení všeobecně užívané v průmyslu a kovové výrobky. Pro Německo je Česká republika celosvětově jedenáctým nejvýznamnějším obchodním partnerem. V žebříčku dodavatelských zemí Česko dokonce poskočilo na osmou pozici. Roste ale i význam Česka jako cílové země německého vývozu. Ten byl podle údajů německého Spolkového statistického úřadu v roce 2015 meziročně o devět procent vyšší.

Devět z deseti německých firem by si znovu vybralo Česko

Německo je s přehledem nejvýznamnějším zahraničním investorem v České republice. Podle údajů ČNB přitekly v letech 1993 až 2015 do ČR z Německa přímé zahraniční investice v hodnotě 617,8 miliardy korun. Pro srovnání: přímé zahraniční investice Nizozemska, druhého největšího investora, dosáhly v tomto období 392,8 miliardy korun. Čína v ČR investovala do konce loňského roku podle agentury CzechInvest 2,6 miliardy korun. V roce 2015 byl čistý příliv přímých zahraničních investic z Německa 35,2 miliardy korun.

Česká republika je pro Německo dlouhodobě velmi atraktivní investiční lokalitou. Aktivně zde působí více než čtyři tisíce německých firem a jen ty největší z nich vytvářejí odhadem 150 tisíc pracovních míst. V letošním konjunkturálním průzkumu Česko-německé obchodní a průmyslové komory (ČNOPK) uvedlo 92 procent německých firem, které zde již působí, že by si pro svou investici opět vybraly ČR. Vysokou úroveň Česka jako investiční lokality ocenily také německé firmy ze 16 zemí střední a východní Evropy, které označily Českou republiku za nejatraktivnější zemi v tomto regionu.

S Bavorskem je obchod za 17 miliard eur ročně

Na úrovni jednotlivých spolkových zemí je již řadu let hlavním českým obchodním partnerem Bavorsko. Sousedství obou zemí usnadňuje kontakt mezi mateřskými společnostmi a jejich pobočkami a velmi důležitou roli hraje i dobré dopravní spojení. Obrat zahraničního obchodu s Bavorskem dosáhl v roce 2015 podle německého Spolkového statistického úřadu více než 17 miliard eur. Následovaly spolkové země Bádensko-Württembersko s 12,4 miliardy eur a Severní Porýní-Vestfálsko s 10,5 miliardy eur.

Na řadě je průmysl 4.0

Německé firmy investují hlavně v odvětvích, která jsou v obou zemích výrazně zastoupena, jako je automobilový a strojírenský průmysl nebo elektrotechnika. Velké ambice obě země mají v oblasti inovací a špičkových technologií. Zástupci Ministerstva průmyslu a obchodu ČR a německého Spolkového ministerstva pro vzdělávání a výzkum se proto v říjnu 2015 dohodli na spolupráci v oblasti inovací a průmyslu 4.0. Česká republika se stala vůbec první zemí, se kterou Německo takovou dohodu uzavřelo. A tato spolupráce funguje velmi dobře. Chystají se konkrétní bilaterální opatření zaměřená na malé a střední podniky, které nutně potřebují podporu. Například na půdě ČVUT má ve spolupráci s Německým výzkumným centrem pro umělou inteligenci (DFKI) vzniknout otevřené laboratorní testovací pracoviště pro malé a střední podniky.

Česko-německá obchodní a průmyslová komora

  • V Česku působí od roku 1993. Má více než 650 členů, k nimž patří i největší němečtí investoři mnohé významné české firmy.
  • Pečuje o navazování a prohlubování kontaktů mezi podniky z obou zemí a zastupuje zájmy svých členů při jednáních s politickými a veřejnými institucemi.
  • Svými tématy roku dává důležité podněty k hospodářsko-politické diskuzi.
  • Prostřednictvím své dceřiné společnosti AHK Services poskytuje poradenství pro investory při vstupu na český a německý trh a nabízí rozsáhlé služby pro firmy.


Převzato z komerčního speciálu E15 – Německo – obchodní partner ČR. Autor článku: Christian Rühmkorf, Vedoucí oddělení komunikace ČNOPK.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek