Česko-novozélandský podnikatelský seminář v Aucklandu

5. 4. 2017 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Česko-novozélandský podnikatelský seminář v Aucklandu Dne 30. března 2017 se v Aucklandu uskutečnil podnikatelský seminář pro českou a novozélandskou business komunitu. Setkání zorganizoval Generální konzulát České republiky v Sydney ve spolupráci s Česko-novozélandskou obchodní asociací.

Z jednání vyplynulo, že na Novém Zélandu je i nadále možné jako perspektivní obory pro české exportéry identifikovat zemědělský a potravinářský průmysl, stavebnictví, strojírenství a dopravní průmysl.

Na semináři vystoupili s prezentacemi zástupkyně generální konzulky pí. Michaela Jeřábková, ředitel zahraniční kanceláře CzechTrade v Sydney p. Vojtěch Helikar a honorární konzulka ČR v Queenstownu pí. Vlaďka Kennett. Seminář moderoval honorární generální konzul ČR v Aucklandu a předseda Česko-novozélandské obchodní asociace p. Gregory Shanahan.

Paní Jeřábková seznámila přítomné s aktuálním stavem české ekonomiky, vzájemnými česko-novozélandskými obchodními vztahy a také s aktivitami generálního konzulátu v Sydney v oblasti ekonomické diplomacie, a to zejména se zaměřením na možnosti další spolupráce generálního konzulátu a podnikatelské komunity na Novém Zélandu. Pan Helikar představil činnost agentury CzechTrade a zaměřil se také na možnosti vzájemné spolupráce při podpoře podnikatelské činnosti českých firem na Novém Zélandu. Paní Kennett, která je majitelkou cestovní kanceláře na Novém Zélandu, hovořila o rozvoji cestovního ruchu mezi oběma zeměmi a zdůraznila také velký potenciál k dalšímu rozvoji v této oblasti.

Semináře se zúčastnilo více než 30 účastníků, a to jak z řad české podnikatelské komunity, tak i novozélandští distributoři českých výrobků, např. z firem Jablotron, Karlovarské minerální vody, Biona Jersín nebo Linet. Seminář navštívili např. i honorární konzulové Polska, Maďarska, Švédska, Nizozemska, Norska nebo Chile, představitelé z konzulátu USA, z obchodních asociací Francie, Velké Británie a Polska. Čestným hostem semináře byl i pan Frank Olsson, prezident Novozélandsko-evropské obchodní rady.

Česká obchodní komunita se na Novém Zélandu rozrůstá, vznikají nové firmy, které se snaží dovážet na Nový Zéland české výrobky nebo je dle českých receptur na Novém Zélandu vytváří, jako např. pan Vratislav Šmída, který na Novém Zélandu začal vyrábět české kysané zelí nebo pan Jiří Havlík, který má na Novém Zélandu výrobnu a prodejny čokolády pod značkou Bohemein. Paní Hana Růžičková představila během semináře i výrobky české firmy Rejoice, která se specializuje na outodorové oblečení.

Semináře se zúčastnili i Češi, kteří pracují na Novém Zélandu v mezinárodních korporacích (PwC, Deloitte).

Během networkingové části semináře byly diskutovány zejména další možnosti spolupráce v oblasti podpory českého exportu na Nový Zéland, a to i se zaměřením na podpory aktivit českých firem v rámci projektů ekonomické diplomacie.

Česko-novozélandský obchodní seminář v Aucklandu byl po dlouhé době první významnou akcí ekonomické diplomacie na Novém Zélandu a získal velice pozitivní ohlasy jak od české komunity, tak i od zahraničních hostů. Vzhledem ke stále rostoucí české krajanské komunitě i zvyšujícímu se podnikatelskému zájmu českých firem o Nový Zéland předpokládá Generální konzulát v Sydney, že bude v podobných akcích pokračovat i v budoucnu.

Informace poskytnuta Generálním konzulátem České republiky v Sydney (Austrálie). Autorka: Mgr. Michaela Jeřábková, ekonomický diplomat.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek