Česko-polské „rande pro podnikatele“ mělo úspěch. Bude další.

26. 6. 2014

  • Země: Polsko
  • Datum zveřejnění: 25.06.2014
  • Zdroj: ostrava.idnes.cz

Zástupci více než šedesáti českých a polských firem se ve středu sešli v prostorách ostravského magistrátu. Namísto všeobecného řečnění jim pořadatelé nabídli možnost konkrétních rozhovorů o případné spolupráci.

Pohled známý spíše z amerických komedií o organizovaných schůzkách naslepo naskýtal obraz středečního setkání českých, slovenských a polských podnikatelů.
Stolečky označené čísly, u nich posedávající dvojice v tichém rozhovoru, scházel už jen zvonek, na který by organizátor v pravidelných intervalech cinkal a jednotlivé páry by na jeho povel měnily místa.
I když k tomu příliš nescházelo. „Je to skutečně takový princip speed datingu,“ směje se projektová manažerka krajského úřadu Petra Koláčková, která kooperační burzu pro podnikatele ve spolupráci se svými kolegy z Polska i ze Slovenska zorganizovala.

 

ilustrační obrázekOsobní kontakt nad e-maily

„Cílem je, aby lidé, kteří tady přišli, během jediného dne potkali co nejvíce potenciálních obchodních partnerů. Na jednotlivé schůzky byl omezený čas, aby se dostalo na všechny. Podobné setkání chystáme i v Polsku, když se uchytí, rádi bychom v nich pokračovali,“ vysvětlila princip kooperační burzy.

„Já jsem velice spokojený,“ pochvaloval si setkání se svými českými protějšky Robert Błazucki. „Máme firmu, která vyrábí nábytek a rádi bychom tady našli případné partnery pro prodej našich výrobků. Dnes jsem hovořil se dvěma kolegy z České republiky. Samozřejmě, že jsme nepodepsali žádný kontrakt, to je záležitost na delší dobu, ale navázali jsme kontakt, viděli jsme se, a to je v podnikání to nejdůležitější. Vidět, jaký případný obchodní partner je, jakou má řeč těla, jak se staví k byznysu. To vám žádné domlouvání po mailech nenahradí,“ vysvětluje zástupce polské firmy.

Jedním ze zástupců české strany byl Stanislav Smugala, předseda představenstva stavební společnosti Ridera. Ten nepřišel na kooperační burzu hledat nové pracovní či obchodní příležitosti jako jiní, ale zaměstnance.

Poláci se více stěhují za prací

„Nemáme lidi,“ vysvětluje důvod svého zájmu o setkání zástupců firem tří zemí.

„V devadesátých letech se u nás strašným způsobem podcenilo učňovské školství a nám chybí zaměstnanci. A tak je musíme hledat v Polsku. Jsou tam,“ říká stavebník s praxí v několika evropských zemích.

Polský trh je podle něj pro české firmy zajímavý i z jiného důvodu. Poláci nemají problém odejít za prací i daleko od domova. „Sociální podmínky pro nezaměstnané jsou v Polsku podstatně tvrdší, takže se tam lidem nevyplatí být doma na podpoře a raději si hledají práci. To u nás často chybí,“ vysvětluje.

Zcela odlišný plán měl při příjezdu Wieslaw Duda. Přijel do Ostravy hledat investory a odborníky. „Obnovujeme lázně, do nichž kdysi jezdil i slavný skladatel Karl Maria Weber a nabízíme českým podnikatelům možnost v nich investovat, podílet se na turistickém ruchu,“ řekl s tím, že středeční akce byla jen seznamovací.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraničního zastoupení MPO ve Varšavě.

Tisknout Vaše hodnocení: