Česko posiluje ekonomickou diplomacii

25. 2. 2015 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Česká republika v roce 2015 výrazně posílí diplomatickou podporu exportu. Do světa například vyjedou takzvaní zemědělští diplomaté, kteří pomohou s vývozem českých potravin. Další specialisté podpoří obchod se slibnými trhy, jako je Barma, Senegal nebo Keňa.

Ministerstvo zahraničních věcí pokračuje v posilování sítě zastupitelských úřadů a generálních konzulátů České republiky v zahraničí, a to s důrazem na ekonomickou diplomacii, tedy na podporu českého exportu a investic. Tento proces zahrnuje jak otevírání nových úřadů v zahraničí, tak i rozšiřování počtu míst, která pomáhají primárně českému podnikatelskému sektoru.

Během posledních 12 měsíců byly otevřeny nové zastupitelské úřady v Kolumbii, Keni, Senegalu, Barmě a též generální konzulát v Erbílu, který je centrem iráckého Kurdistánu.

Tato opatření souvisejí se snahou ministerstva zahraničních věcí o rozšíření ekonomické diplomacie do nových oblastí a zlepšení přístupu pro české podnikatele. Do těchto zemí je také připravována řada cest ministra nebo jeho náměstků s cílem podpořit aktivity českých vývozců.

Zemědělští diplomaté vyjedou do Srbska nebo Saúdské Arábie

V červnu roku 2014 podepsali ministři Marian Jurečka a Lubomír Zaorálek memorandum o spolupráci mezi oběma resorty. Na jeho základě budou vybraní odborníci v oblasti zemědělství, potravinářství a navazujících technologií vysíláni v průběhu tohoto roku na zastupitelské úřady České republiky.

Formálně budou tito pracovníci podřízeni českému velvyslanci a budou úzce spolupracovat jak s ekonomickým úsekem úřadu, tak i se zástupci agentur CzechTrade a CzechInvest v dané zemi. Pět agrárních diplomatů tak bude zastupovat proexportní zájmy českých zemědělců a potravinářů na zastupitelských úřadech v Rusku, na Ukrajině, v Číně, Srbsku a Saúdské Arábii. Obsazení pozic těchto zemědělských radů vzejde z otevřených výběrových řízení, která proběhla v lednu.

Zřízení pozic agrodiplomatů jsme vyhodnotili jako nejefektivnější způsob proniknutí českých zemědělských a potravinářských firem na zahraniční trhy. Také v souvislosti s řešením dopadů ruských sankcí je vyslání zemědělských diplomatů významnou aktivitou, protože naši producenti a obchodníci hledají nové exportní příležitosti mimo Evropu. A tito odborníci by jim v tom měli aktivně pomáhat, řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.

Posílení týmů zastupitelských úřadů České republiky ve vybraných zemích o experty v oblasti zemědělství je dalším z řady praktických kroků, které v rámci ekonomické diplomacie realizuje ministerstvo zahraničních věcí s cílem zlepšení podpory českého exportu. Výběru těchto destinací předcházela podrobná diskuse, při níž jsme vzali v potaz i stanovisko firemního sektoru, uvedl ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek.

Pětice vybraných zemí má předpoklad budoucího růstu národních hospodářství, velký exportní potenciál pro české výrobky a zároveň je součástí regionů, o které je zvýšený zájem ze strany českých potravinářských firem. V případě Srbska a Saúdské Arábie budou aktivity zemědělských diplomatů přesahovat i do okolních států. V případě západního Balkánu to bude zejména Bosna a Hercegovina a Makedonie, na Arabském poloostrově pak země sousedící se Saúdskou Arábií.

Ve hře je i věda a výzkum

Pokud se v budoucnu výrazněji změní geopolitická nebo ekonomická situace v daných regionech, ministerstvo zemědělství je připraveno změnit destinace působení zemědělských diplomatů, případně rozhodnout i o rozšíření jejich sítě. Na doporučení ministerstva zahraničních věcí jsou v hledáčku resortu zemědělství Spojené státy americké, Japonsko nebo některé ze zemí severní Afriky (Maroko, Alžírsko), případně z Latinské Ameriky (Brazílie, Mexiko).

Dobře nastavená spolupráce mezi resorty zahraničních věcí a zemědělství inspirovala před koncem loňského roku 2014 i Úřad vlády, do jehož kompetence patří také podpora vědy, výzkumu a inovací. Tým místopředsedy vlády Pavla Bělobrádka již zahájil diskusi s ministerstvem zahraničních věcí o možném vyslání diplomata nebo diplomatů, kteří by se na vybraném úřadě či úřadech zabývali hlavně podporou české vědy, výzkumu a inovací ve spolupráci se zahraničními partnery na vládní, univerzitní i podnikatelské úrovni.

Posílí zastoupení v Dakaru i v Nairobi

Loňský rok 2014 přinesl českým exportérům komplikace v podobě konfliktu na Ukrajině a následného zhoršení vztahů s Ruskem, vůči němuž byla vyhlášena sankční opatření Evropské unie. Ruská vláda reagovala na uvedená opatření zákazem dovozu některých druhů zboží na tamní trh. Již takto komplikovanou situaci dále zhoršil ekonomický vývoj na mezinárodních trzích i v samotném Rusku, což vyvolalo potřebu reakce české vlády na podporu českých vývozců, kterým se zkomplikoval přístup na ruský trh.

Je naplánováno posilování Jednotné zahraniční sítě o nových deset míst ekonomických diplomatů, případně pracovníků CzechTradu. Ministerstvo zahraničních věcí spolu s ministerstvem průmyslu a obchodu vypracovaly návrhy konkrétních zemí, kde by mělo v průběhu roku 2015 dojít k posílení. Tyto návrhy byly projednány na přelomu roku a v nejbližší době budou vypsána výběrová řízení na první čtyři pozice ekonomických diplomatů, aby mohlo dojít k vyslání pracovníků co nejdříve.

Čeští podnikatelé se mohou těšit v první vlně na rozšířené kapacity zastupitelských úřadů v barmském Rangúnu, keňském Nairobi, senegalském Dakaru a generálního konzulátu v americkém Los Angeles. Zbývající destinace budou v nejbližší době odsouhlaseny oběma resorty a také projednány se zástupci podnikatelského sektoru.

Převzato z časopisu E15 Český export, přílohy divize Euro E15. Autor článku: Martin Tlapa, náměstek ministra zahraničních věcí

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek