Česko půjde proti Francii, chce TTIP

2. 9. 2016 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Česko chce, aby Evropská komise dál jednala se Spojenými státy o obchodní a investiční dohodě TTIP. „Budeme proti jakýmkoliv snahám o zastavení jednání s USA,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek před zářijovou neformální schůzkou ministrů obchodu EU. Proti dohodě se staví zejméně Francie.

V září bude zástupce členských států o postupu jednání informovat Evropská komise. Francie ovšem požádá komisi o zastavení jednání, protože dohoda ztratila politickou podporu její vlády.

Kromě francouzského státního tajemníka pro zahraniční obchod Matthiase Fekla se proti TTIP tento týden vyslovil německý ministr hospodářství, sociální demokrat Sigmar Gabriel, a rakouský ministr hospodářství Reinhold Mitterlehner. Zájem o dojednání TTIP naopak v červenci deklarovala německá kancléřka Angela Merkelová. Vlna odporu některých vlivných evropských politiků vůči dohodě s USA podle Mládka souvisí s letošním rozhodnutím Velké Británie o odchodu z EU.

„V EU je skupina zemí, které podporují volný obchod, mezi něž patří i Česko. Tuto skupinu vedla Velká Británie. Tím, že v ní nyní Británie napůl není, tato skupina těžce oslabila a převážily protekcionistické tendence v jiných zemích,“ dodává Mládek v rozhovoru pro deník E15.

Pokud by měla averze k uvolňování mezinárodního obchodu v EU dominovat, bude to pro Česko znamenat nebezpečí. „Na volném obchodě jsme vždy vydělávali. Problém je v tom, že žádného tak významného spojence jako Velkou Británii teď v EU nenajdeme,“ říká Mládek.

O pokračování vyjednávání o TTIP se Mládek tento týden bavil s ostatními ministry během zasedání vlády. Proti snaze o uzavření TTIP se nikdo nevyslovil. Česku by podle studie, kterou si nechalo zpracovat MPO, mohla dohoda vylepšit hrubý domácí produkt v řádu desetin procenta ročně.

Fekl a Gabriel tvrdí, že jednání o TTIP nemohou pokračovat, protože Američané nechtějí přistoupit na ústupky, které požadují vyjednávači Evropské unie. Ověřit tato tvrzení nelze, protože vyjednávači se v oficiálních vyjádřeních omezují na obecná prohlášení, že jednání postupují kupředu. Přístup k dokumentům mají jen zástupci členských států či europoslanci, a to v omezeném režimu.

„Jde spíše o politický problém. Pro řadu politických stran je těžké čelit novým protestním hnutím,“ tvrdí Mládek. Německo a Francie čekají příští rok parlamentní a prezidentské volby. Odboráři či ekologická hnutí či strany zelených ostře proti dohodě s USA protestují.

Více o dohodě najdete ve speciálu TTIP: Historická šance pro byznys demokratrického světa na BusinessInfo.cz

Převzato z deníku E15. Autor: Jan Stuchlík

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek