Česko-rakouské fórum obranného a bezpečnostního průmyslu na veletrhu IDET sklidilo velký ohlas

2. 6. 2017 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Česko-rakouské fórum obranného a bezpečnostního průmyslu na veletrhu IDET sklidilo velký ohlas V rámci projektů ekonomické diplomacie Ministerstva zahraničních věcí (PROPED 2017) uspořádalo Velvyslanectví České republiky v Rakousku dne 1. června 2017 na okraj veletrhu IDET v Brně v pořadí 2. Česko-rakouské fórum obranného a bezpečnostního průmyslu.

Projekt byl jako v předchozím roce realizován Obchodně-ekonomickým úsekem Velvyslanectví ve spolupráci s Ministerstvem obrany ČR, Asociací obranného a bezpečnostního průmyslu (AOBP), Rakouskou hospodářskou komorou (WKO) a nově i se společností Veletrhy Brno (BVV).

K přípravě projektu vedlo Velvyslanectví přesvědčení, že ČR i Rakousko mají v sektoru obranného a bezpečnostního průmyslu nezpochybnitelné technologické know-how a zároveň značný potenciál pro užší spolupráci firem na 3. trzích. Na letošním ročníku veletrhu obranné a bezpečnostní techniky (IDET) v Brně se navíc Rakousko prezentovalo v roli Special Focus Country for Industrial Cooperation. Cílem akce proto bylo této příležitosti využít a za účasti čelních představitelů Ministerstva obrany ČR a Spolkového ministerstva obrany a sportu (BMLVS) Rakouska podpořit spolupráci obranného a bezpečnostního průmyslu obou zemí.

Po úvodním vystoupení vedoucí Obchodně-ekonomického úseku Velvyslanectví Ing. Martiny Tauberové na fóru vystoupili náměstek pro průmyslovou spolupráci MO ČR Tomáš Kuchta a šéf Národního úřadu pro vyzbrojování Spolkového ministerstva obrany a sportu Rakouska Gen.Lt. Norbert Gehart. Oba představili priority svých resortů v oblasti nákupu vojenského materiálu a podpořili užší bilaterální spolupráci. Akce se zúčastnili i velvyslanec ČR v Rakousku Jan Sechter, generální ředitelé společností BVV Jiří Kuliš, ČEB Karel Bureš a EGAP Jan Procházka. Prezident AOBP RNDr.

Jiří Hynek a šéf sekce bezpečnostního průmyslu Rakouské hospodářské komory (WKO) Dr. Reinhard Marak stručně představili obranný a bezpečnostní průmysl v obou zemích. Ten dosahuje ročně přibližně stejný obrat ve výši 2 mld. EUR a více než 90% produkce je s ohledem na omezený domácí trh v ČR i v Rakousku určeno na export. Spolupráce firem při produkci či získávání zakázek ve 3. zemích je tak pro obě země velmi přínosná.

To následně potvrdil opět vysoký zájem firem – 16 z ČR a 13 z AT – o účast a o společná setkání. Hlavní prostor na fóru byl věnován prezentacím jejich technologického know-how a produkce a následným jednáním v rámci B2B.

Bezprostřední hodnocení stran nejen partnerů akce, ale především účastnických firem bylo velmi kladné. Firmy vysoce ocenily jak profesionální organizaci, tak především praktickou přínosnost akce na podporu jejich obchodních zájmů. 

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky ve Vídni (Rakousko). Autorka: Ing. Martina Tauberová, vedoucí Obchodně-ekonomického úseku.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek