Česko se zajímá o plyn z Ázerbájdžánu

28. 1. 2017 | Zdroj: BusinessInfo.cz

motiv článku - Česko se zajímá o plyn z Ázerbájdžánu Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek navštívil v rámci pracovní cesty Ázerbájdžán. V Baku zahájil česko-ázerbajdžánské podnikatelské fórum a jednal také se svými oborovými kolegy a zástupci tamních významných státních firem. Jedním z bodů jednání ministra Mládka bylo také téma rozvoje těžby zemního plynu v Ázerbájdžánu a možnosti jeho dodávek do Evropy.

Ministr během česko-ázerbájdžánského podnikatelského fóra oznámil, že Česká republika má zájem na realizaci projektu Jižního plynového koridoru, který by umožnil zahájit dodávky ázerbájdžánského plynu do Evropy. „Doufáme, že v budoucnu bude moci Česko odebírat tento plyn prostřednictvím terminálu v Rakousku,“ uvedl Mládek v ázerbájdžánské metropoli Baku. Česko podle něj sleduje vývoj projektu Jižního plynového koridoru s velkým zájmem.

Mládek podle ázerbájdžánských médií připomněl, že většina zemního plynu se do Česka nyní dodává z Ruska přes území Ukrajiny. Budoucnost a perspektiva této trasy dodávek však není jasná. Česká republika se proto zajímá o možnost zajištění nových cest dodávek z Ázerbájdžánu, později i z Íránu a z dalších zemí při Kaspickém moři.

Rozvoj těžby zemního plynu v zemi byl také důležitým tématem jednání ministra Mládka s Jašarem Lavitou, viceprezidentem společnosti SOCAR, která je nejvýznamnější ázerbájdžánskou státní firmou. Ázerbájdžán chystá zahájit těžbu v nových nalezištích v Kaspickém moři ve druhé polovině roku 2018 a po dobudování plynovodů vedoucích mimo území Ruska a Ukrajiny by tak mohl ještě významněji zásobovat český a evropský trh nejen ropou, ale i plynem.

Dnes je Ázerbájdžán strategickým dodavatelem ropy do ČR: jeho dodávky pokrývají spotřebu České republiky zhruba z jedné třetiny. „Ázerbájdžán je po Ruské federaci druhým největším dodavatelem ropy do České republiky, dodává téměř 30 % naší celkové spotřeby ropy. Je tak jedním z klíčových garantů energetické bezpečnosti České republiky,“ sdělil ministr Mládek a zdůraznil strategický význam Ázerbájdžánu jako surovinového partnera České republiky. „Pro nás je významný fakt, že tato ropa se přepravuje po alternativní trase mimo Ukrajinu, prostřednictvím ropovodu Baku – Tbilisi – Ceyhan a pak do Itálie a Německa. Chceme tento směr podporovat,“ citovala ministra Mládka ázerbájdžánská tisková agentura Interfax.az.

Jižní plynový koridor

V rámci projektu Jižní plynový koridor se předpokládá osvojení ázerbajdžánského ložiska Šach Deniz a vybudování infrastruktury plynovodu pro přepravu ázerbájdžánského plynu do Evropy přes Turecko. Celková hodnota projektu se odhaduje na 40 miliard dolarů.

Hlavní fáze projektu jsou tyto: 2. etapa osvojení plynového naleziště Šach-Deniz (Stadium-2), rozšíření jižně kavkazské magistrály (potrubí) Baku – Gruzie – hranice s Tureckem, výstavba Transanatolského plynovodu (TANAP) od východní do západní hranice Turecka a Transadriatického plynovodu (TAP), spojujícího přes Řecko, Albánii a Jaderské moře s jižní Itálií.

Plánovaná kapacita plynovodu TANAP je 16 miliard metru krychlových zemního plynu, má být pak postupně ve třech etapách navyšována až do 60 miliard metrů krychlových. Ke zvyšování kapacity má dojít přidáváním paralelních obtoků a kompresních stanic. Dodávky ázerbájdžánského plynu do Evropy v objemu 10 miliard kubických metrů se očekávají v roce 2020. Kromě toho bude šest miliard krychlových metrů ázerbájdžánského plynu dodáváno do západních oblastí Turecka.


Anna Uljačenko

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek