Český export stále výrazně roste, ukázala srpnová čísla

7. 10. 2016 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Po poněkud překvapivém propadu zahraničního obchodu v červenci se český export v srpnu 2016 vrátil k výraznému růstu. Srpnová čísla jsou přitom lepší než ve stejném období loňského roku.

Loni lámal tuzemský vývoz historické rekordy. A srpnové statistiky naznačují, že se může Česko v roce 2016 dočkat ještě lepšího výsledku.

Podle předběžných údajů skončila v srpnu bilance zahraničního obchodu v běžných cenách přebytkem 13,8 miliard korun. Údaje zveřejnil Český statistický úřad. Loni zaznamenal ČSÚ ve stejném období schodek 1,7 miliardy.

Vývoz v srpnu meziročně vzrostl o 17,4 % na 266 miliard, dovoz se zvýšil o 10,5 % na 252 miliardy korun. Opět se dařilo automobilovému průmyslu. Přebytek v tomto sektoru dosáhl více než 15 miliard.

Čísla za letošní druhý prázdninový měsíc mohou být nicméně částečně ovlivněna tím, že měl o dva pracovní dny více než srpen 2015. Červenec 2016, který zástupce exportérů poněkud vyděsil mírným propadem, byl naopak o dva pracovní dny chudší než loňský.

V lednu až srpnu dosáhl v ČR přebytek obchodní bilance 146,4 miliard, což představuje meziroční zvýšení o 55,0 miliard Kč. Od začátku roku stoupl vývoz ve srovnání s loňskem o 2 %, zatímco dovoz klesl o 0,6 procenta.

Detaily zahraničního obchodu

Detailní statistiky zahraničního obchodu (v národním pojetí) najdete na webových stránkách www.czso.cz/csu/czso/vzonu_cr. Předběžné údaje jsou založeny na přeshraničním obchodu rezidentů a odhadu tuzemských obchodů mezi rezidenty i nerezidenty. Odhady budou příští měsíc zpřesněny.

 

„Pozitivní srpnový výsledek dává tušit, že by letošní rok mohl opět atakovat rekordní hranici. Náskok 55 miliard, který se podařilo od začátku roku vytvořit, ovšem zatím historicky nejvyšší přebytek zahraničního obchodu nezaručuje,“  komentuje statistiky ČSÚ místopředseda Asociace exportérů ČR Otto Daněk.

„Navíc je obtížně předvídatelné, jakým směrem se bude posouvat kauza Deutsche Bank (DB), zda může mít vliv na český exportní průmysl a jak se bude vyvíjet nákupní apetit na německém trhu,“  doplňuje.

Z Německa už přicházejí zprávy, že tamní velké podniky největší německou banku zřejmě padnout nenechají.  Podle obchodního ředitele DHL Express pro ČR a střední Evropu Luďka Drnce je DB „too big to fail“, tedy moc velká a významná pro celou německou potažmo evropskou ekonomiku, aby nebyla zachráněna.

Exportéry trápí nedostatek lidí

Čeští exportéři ale mají ještě jiný problém. Už delší dobu narážejí na nedostatek pracovních sil především ve výrobě. Poptávka po českém zboží na zahraničních trzích roste, jenže tuzemské podniky mají problémy ji uspokojit. „Boj o rekordní výsledek tak bude ještě napínavý.,“ dopňuje Otto Daněk.

„Obnovená výkonnost exportu za srpen je potvrzením, že mizerná čísla v červenci byla jednorázovou výchylkou a nikoli novým trendem,“ konstatuje analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

„Dohánění červencového výpadku dokonce předčilo očekávání. Pokud se v září nestane nic mimořádného, měl by čistý export přispět k meziročnímu růstu české ekonomiky za třetí kvartál podobně výrazným způsobem jako v druhém čtvrtletí. K pozitivní obchodní bilanci ovšem nepřispívá jen obnovená dynamika exportu, nýbrž i nižší objem dovozu,“ dodává analytik.  (jap)

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek