Českým firmám bude pomáhat nový konzulát v Grónsku

27. 9. 2016 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Českým firmám bude pomáhat nový konzulát v Grónsku Dne 26. září 2016 byl v grónském hlavním městě Nuuk slavnostně otevřen honorární konzulát, jehož činnost bude kromě pomoci českým občanům v nouzi soustředěna primárně na podporu česko-grónských obchodních vztahů. Nové zastoupení České republiky může významně napomoci českým podnikatelům u významných veřejných projektů, které se v nejbližších letech očekávají.

Ministerstvo zahraničních věcí ČR otevřelo za přítomnosti představitelů grónské vlády v pondělí 26. září 2016 nový honorární konzulát, který bude pokrývat celé území Grónska. Tato autonomní část Dánského království, která rozlohou odpovídá polovině Evropské unie, se stává velmi atraktivní destinací pro mnoho zahraničních firem. Tento trend podchytila nyní i Česká republika, která prostřednictvím svého diplomatického zastoupení může značně zvýšit šance českých firem u budoucích projektů a veřejných zakázek.

Velmi významné projekty, které se otevřou v nadcházejících měsících a letech, jsou zakázky v oblasti infrastruktury, energetiky, těžebního průmyslu, potravinářského průmyslu a cestovního ruchu. „Z konkrétních zakázek mohu jmenovat například výstavbu nových letišť a rozšíření stávajícího letiště v hlavním městě Nuuku, dále rozšíření námořních přístavů, výstavba silničních spojení a vybudování několika nových vodních elektráren,“ uvádí český velvyslanec Jiří Brodský.

Další možnosti pro české podnikatele nabízí rybářský průmysl. Poptávka bude po kompletních linkách a jednotlivých technologiích pro zpracování ryb a potravin. Možnost se nabízí rovněž pro české firmy, které se zabývají výstavbou minipivovarů. Zajímavé mohou být rovněž zakázky pro lodní průmysl, jako jsou převodovky, navijáky, hřídele, apod.

Česká republika otevřením honorárního konzulátu a místním zastoupením získala bezesporu unikátní příležitost výrazné obchodní expanze do Grónska a tím navýšit trend posledních deseti let, kdy došlo k navýšení exportu o téměř 230 %.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Kodani (Dánsko). Autor: Miroslav Čančík, zástupce velvyslance.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek