Čeští podnikatelé jednali v Číně o cestovním ruchu a investicích. Otevřeli i kubánskou restauraci

29. 5. 2017 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Čeští podnikatelé jednali v Číně o cestovním ruchu a investicích. Otevřeli i kubánskou restauraci Šanghajský podnikatelský seminář k cestovnímu ruchu a investicím „Czech Republic: Your Gateway to Europe“ byl posledním bodem týdenní série jednání prezidenta Miloše Zemana, české vládní delegace a mise českých podnikatelů na květnové pracovní cestě v Číně. Během návštěvy českého prezidenta také otevřela nová restaurace La Bodeguita del Medio v Šanghaji. Provozují ji čeští investoři.

Podnikatelské fórum k cestovnímu ruchu a investicím se konalo 17. května 2017. U příležitosti návštěvy českého prezidenta v Číně jej uspořádal Generální konzulát v Šanghaji ve spolupráci s agenturami CzechTrade, CzechInvest a CzechTourism. Semináře se účastnilo přes čtyři sta hostů, z toho tři desítky čínských cestovních kanceláří. Velký zájem byl i o návazná B2B jednání s českými firmami. Českou podnikatelskou delegaci vedly Svaz průmyslu a dopravy a Smíšená česko čínská komora vzájemné spolupráce.

Cestovní ruch a investice – to jsou patrně nejčastěji skloňovaná témata v současných česko-čínských vztazích. Rostoucí trend je vidět především na počtu čínských turistů směřujících do Česka. Těch sem loni zamířilo kolem 350 tisíc a čísla za první letošní čtvrtletí naznačují ještě výraznější přírůstek, než ke kterému docházelo v posledních třech letech, kdy meziroční růst dosahoval okolo 30 %.

Ke stávajícím přímým leteckým spojením z Číny (Peking, Šanghaj a Chengdu) se brzy přidají nové linky. Čínské, ale i české turisty a obchodníky by mohlo oslovit třeba plánované spojení do jihočínského Kunmingu. Zatímco spojení do Šanghaje využívají Češi spíše jako transferovou linku, trasa směřovaná do turisticky atraktivní provincie Yunnan by tento trend mohla změnit. A podobně by tomu mohlo být i u dalších letů.

Společnost China Eastern, která od loňského června létá ze šanghajského Pudongu na letiště Václava Havla v Praze, zvažuje zavést spojení z dalších čínských měst. O rostoucím apetitu Číňanů cestovat do světa svědčí i rapidně přibývající nové linky prakticky ze všech čínských měst. Praha je pak v celoevropském srovnání mezi nejatraktivnějšími lokalitami, kam nyní Číňané jezdí na dovolenou.

Během návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Šanghaji zároveň slavnostně otevřela restaurace La Bodeguita del Medio. Formou franšízy ji provozují čeští investoři. Restaurace má české manažery, kuchaře i část dalšího provozního personálu. „Spravujeme tyto franšízové restaurace také v Praze a Budapešti“ dodává David Holubek z české firmy Gastro Group a ředitel restaurace v Šanghaji. Jiná restaurace, tentokrát s ryze českou kuchyní a prostředím, v Šanghaji působí od podzimu 2015. Jde o restauraci s mikropivovarem Krajánek. Podnik zde otevřel čínský majitel, který předtím žil 26 let v Česku. Mimo podnikání v pohostinství dováží do Číny česká zemědělská hnojiva.

Informace poskytnuta Generálním konzulátem České republiky v Šanghaji (Čína). Autor: Štěpán Vojnár, konzul pro obchod, ekonomiku, kulturu a školství.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek