Čeští podnikatelé umějí být v Emirátech úspěšní

5. 11. 2015 | Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO)

motiv článku - Čeští podnikatelé umějí být v Emirátech úspěšní Delegace, kterou vedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, navštívila Spojené arabské emiráty. V rámci ekonomické diplomacie Jan Mládek navázal na cestu prezidenta republiky Miloše Zemana do SAE v únoru 2015 a dubnovou návštěvu ministra hospodářství Emirátů Sultana bin Saeda Al Mansouriho v Praze.

Vedle účasti na 9. zasedání České podnikatelské rady nebo setkání s předsedou Dubajské obchodní a průmyslové komory Majidem Al Ghurairem, bylo vrcholem pracovního pobytu ministra Mládka právě jednání s ministrem hospodářství Emirátů. Vyměnili si detailní informace o vzájemném obchodu a investičních možnostech v Emirátech i České republice.

Po USA, Číně a Japonsku jsou pro český export SAE čtvrtou největší mimoevropskou destinací. Ve snaze o diverzifikaci exportu spatřuje ČR ve Spojených arabských emirátech i nadále slibného a významného obchodního partnera, který je mezi zeměmi Perského zálivu nyní statisticky na prvním místě exportu. V roce 2014 dosáhla hodnota vzájemného obchodu 875 milionů dolarů.

Emiráty mají zájem o hlubší spolupráci s českým průmyslem, a to zejména v oblasti nových technologií, mezi které patří především obnovitelné zdroje energie a možnosti jejího uchovávání, nanotechnologie a biotechnologie.

Bezesporu k nejobdivovanějším a nejnavštěvovanějším místům v Dubaji patří nejvyšší mrakodrap na světě, kterým je Burj Khalífa dosahující 828 metrů. Na jeho výstavbě se významně podílela i společnost PEGA Hoist z Pardubic. „Díky práci a schopnostem lidí z této společnosti mohou být na nejvyšší budovy světa pyšné nejen Spojené arabské emiráty, ale svým způsobem i Česká republika,“ poznamenal při prohlídce Burj Khalífy Jan Mládek.

Šéf této společnosti Pavel Policar je členem podnikatelské mise Hospodářské komory, která ministra Mládka doprovází. „S Burj Khalífou jsem strávil víc než šest roků života. Dva roky jsme o zakázku soutěžili a čtyři a půl roku jsme se podíleli na výstavbě,“ uvedl Pavel Policar. PEGA Hoist dodávala veškeré technologie pro dopravu materiálu, tedy stavební výtahy, přičemž v nejvyšším místě jeden z nich trvale slouží k údržbě této impozantní budovy. „Dnes, když stojím pod tímhle barákem, cítím nostalgii,“ přiznal Pavel Policar při pohledu na věž. Asi 300 metrů od Burj Khalífy už ale jeho firma dodává další technologie na jinou stavbu.

Dalším příkladem fungování obchodní a průmyslové spolupráce a schopnosti prosadit se na náročném arabském trhu je nadnárodní společnost LASVIT sídlící v ČR. V Dubaji realizovala světelné designové instalace v metru a nyní se podílí na světelném designu historicky první opery v této arabské metropoli.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek