Čeští vystavovatelé opět na litevském veletrhu RESTA 2016 ve Vilniusu

9. 5. 2016 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

motiv článku - Čeští vystavovatelé opět na litevském veletrhu RESTA 2016 ve Vilniusu Stavební veletrh RESTA patří každoročně k největším akcím, které se na výstavišti LITEXPO ve Vilniusu pořádají. Letošní rok nebyl výjimkou, a tak byly všechny haly i venkovní prostory zaplněny stánky a nejrůznějším stavebním materiálem, zařízením, stroji atd. RESTA je veletrh s dvacetiletou tradicí a přesahem do dalších států Pobaltí, Polska a částečně i Běloruska.

Podle údajů pořadatele veletrhu se letošního ročníku zúčastnilo celkem 550 vystavovatelů ze 17 zemí, kteří na ploše 33 500 m2 vystavovali své výrobky pro odhadovaných 45 000 návštěvníků. Mezi vystavovateli letos nechyběli ani zástupci českého průmyslu – na stánku ZK CzechTrade Riga byly osobně přítomny firmy SVITAP J. H. J. spol. s r. o., STROS – Sedlčanské strojírny, a. s. a Metal Trade Comax, a. s., CzechTrade zastupoval katalogově také firmu SIKO. Napřímo přes své distributory se prezentovaly i další české firmy jako např. ZETOR, VIADRUS, Roltechnik, RAVAK a další.

V roce 2015 se veletrhu RESTA zúčastnilo na stejném prostoru (33 500 m2) 545 vystavovatelů z 12 zemí (Bělorusko, Belgie, ČR, Dánsko, Estonsko, Itálie, Lotyšsko, Polsko, Rusko, Srbsko, Ukrajina a Německo), kteří se prezentovali 43 000 návštěvníků. Oproti loňskému roku tedy došlo k mírnému nárůstu v počtu vystavovatelů i zemí (přibylo Rakousko, Finsko, Španělsko, Švédsko a Turecko).

Foto z veletrhu v LitvěStejně jako o rok dříve bylo pět tematicky zaměřených hal a venkovních expozic – celkové zaměření výstavy bylo na SMART AND DIGITAL (využití digitálního projektování, BIM (Building Information Modelling) a dalších progresivních IT řešení ve stavebnictví), jako další témata mimo výstavby a rekonstrukcí zvolili organizátoři systémy „inteligentních domovů“, rozvoje správy nemovitostí a urbanistiky, design krajiny a její údržba a aranžování privátního bydlení.

Velvyslanec B. Mazánek i jeho zástupce P. Vávra navštívili dne 28. dubna 2016 český stánek, kde se setkali s ředitelem ZK CzechTrade Riga J. Rejlem i zástupci uvedených českých firem. Z rozhovoru vyplynulo, že pro firmy SVITAP i STROS je účast na tomto veletrhu premiérou, od níž si slibují získání kontaktů na potenciální místní partnery/distributory i konečné zákazníky, se stejným úkolem zde J. Rejl zastupoval katalogovou formou i firmu SIKO.

Metal Trade Comax již na litevském trhu zástupce má a několik let svou produkci do země vyváží, nicméně další rozšíření portfolia zákazníků i zvýšení objemu vývozu by firma rozhodně uvítala. Zástupci ZÚ se s českými exportéry dohodli na dalším postupu a spolupráci do budoucna, spočívající především ve vytipování potenciálních kontaktů, jejich oslovení, ověření zájmu v součinnosti se ZK CzechTrade Riga a případnou přípravu prezentační akce s využitím prostor ZÚ, či dohodnutí cílených jednání v Litvě.

Stavebnictví patří mezi sektory se zajímavým potenciálem, o čemž svědčí jak každoroční zájem vystavovatelů i návštěvníků, tak i některé trendy do budoucna, které by mohly přinést českým exportérům zajímavé příležitosti. Namátkou můžeme jmenovat otázku zateplování bytových domů i veřejných budov, kde je Litva stále ještě na počátku, nicméně vláda si tuto nutnost uvědomuje a hodlá na podporu tohoto procesu zajistit prostředky z fondů EU. Projekty hodné povšimnutí lze nalézt i v oblasti infrastruktury včetně rozvoje dopravy.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky ve Vilniusu (Litva).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek