ČEZ chce nakupovat i v Polsku

1. 10. 2014

  • Země: Polsko
  • Datum zveřejnění: 30.09.2014
  • Zdroj: http://byznys.ihned.cz

ČEZ plánuje nákup nových firem v zahraničí. Potvrdil zájem o Slovenské elektrárne a polskou Energu. Chce se tak vyrovnat s klesajícími zisky a zajistit akcionářům dividendu. O plánech největší české společnosti mluví v rozhovoru pro HN generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Zisky polostátní energetické společnosti ČEZ v posledních letech dramaticky padají a minimálně další dva roky se to nezmění. S propadem příjmů chce management společnosti bojovat mimo jiné koupí jiné firmy. A v hledáčku má dvě. Vedle již dříve ohlášeného zájmu o Slovenské elektrárne nově přidal na seznam polskou Energu. V rozhovoru pro HN to potvrdil šéf ČEZ Daniel Beneš.

Nákup nové firmy je hlavním pilířem připravované strategie, jak se vyrovnat s klesajícími zisky. „Firma potřebuje růst, aby zajistila stabilní dividendu, na kterou jsou akcionáři zvyklí," říká Beneš. Akcionářem je přitom především stát, který vlastní téměř 70 procent firmy. Příjmy z ČEZ do státní pokladny postupně klesají – před čtyřmi lety do ní firma poslala okolo 19 miliard korun, zatímco za loňský rok „jen“ 15 miliard.

Trh totiž energetickým firmám v poslední době nepřeje. Za uplynulých šest let ceny elektřiny klesly o více než 60 procent na současných 35 eur za megawatthodinu. „Základní příčina propadů stojí vně naší firmy. Je to obecně situace v Evropské unii, její energetické politice a přístupu členských států. Musím říct, že je to dost depresivní příběh," říká Beneš, podle kterého energetická politika EU naprosto selhala. 

Nejjednodušším způsobem, jak uspokojit akcionáře, je proto potřebný provozní zisk „dokoupit“, myslí si Beneš. Po neblahých zkušenostech s investicemi na Balkáně, kde firma jen v Albánii přišla o miliardy korun, se společnost chce nyní zaměřit pouze na Česko a sousední země.

O podíl ve Slovenských elektrárnách, který nabízí italský Enel, ČEZ projevil zájem koncem srpna. Beneš o tom ve čtvrtek jednal se slovenským ministrem hospodářství. Problémem slovenské firmy jsou ale dva rozestavěné bloky jaderné elektrárny Mochovce. Neustále se totiž prodražují a není ani jasné, kdy začnou fungovat.

Ilustrační obrázekOficiální hodnota dvoutřetinového podílu je okolo dvou miliard eur. Podle některých analytiků ale může být dokonce i záporná. „Když nepořešíte ta rizika, tak je to možné. Slovenské elektrárne nejsou v ideálním stavu," přiznává Beneš a dodává, že ČEZ firmu může koupit jen tehdy, když se dohodne se slovenskou vládou právě na rozdělení rizik spojených zejména s dostavbou Mochovců.

Druhou možnou kořistí je čtvrtá největší polská energetická firma Energa. „Pokud by nám chtěli prodat majoritu, bylo by to podobné velikosti jako Slovenské elektrárne. O většinovém podílu jsme s nimi ještě nejednali, ale asi by bylo dobře se s nimi o tom začít bavit," říká Beneš.

Analytikovi J&T Michalu Šnobrovi se ale plány ČEZ nakupovat na Slovensku a v Polsku příliš nelíbí. Mochovce bez státních záruk podle něj dělají ze Slovenských elektráren příliš rizikovou investici. A že se ČEZ podaří vstoupit na polský trh, považuje Šnobr za sci-fi.

„Poláci nikdy nikomu nic neprodali, nevím, proč by to tak měli dělat nyní u Energy, kterou už neúspěšně privatizovali před několika lety," říká Šnobr, který je sám akcionářem ČEZ. Pokud se navíc někdy naplno rozjede klimatická politika Evropské unie, bude polský energetický trh, který je dnes tím nejšpinavějším, trpět nejvíc.

Kromě jednání o koupi nové společnosti se ČEZ ve snaze bojovat s propadem zisků více zaměří také na koncové zákazníky. Začne jim nabízet kompletní servis. „Za pár let bychom chtěli být firmou, která vám dodá solární panely i baterie, půjčí vám na to, poskytne pojištění i údržbu. Prodej produktů již nestačí," prohlašuje Beneš. Firmě podle něj nesmí utéct nové trendy, jako se to stalo například výrobci mobilů Nokia.

ČEZ se také zaměří na maximální využití současných zdrojů. V rámci šetření, jímž chce firma získat šest miliard ročně, dojde i k propouštění – naposledy ve středu oznámil podnik odchod 350 lidí ze Severočeských dolů.

 Více na: http://zpravy.e15.cz/byznys/reality-a-stavebnictvi/ceska-skanska-postavi-v-polsku-tramvajovou-trat-za-tri-ctvrte-miliardy-1112768#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylinkZpracovalo zahraniční zastoupení CzechTrade ve Varšavě.

 

 

Tisknout Vaše hodnocení: