CFE ohlásilo vypsání 2. kola veřejné soutěže na výkup elektrické energie

23. 5. 2016

  • Země: Mexiko
  • Datum zveřejnění: 20.05.2016

ilustrační obrázekVe 2. kole výběrových řízení bude mexická energetická společnost CFE vystupovat nejen jako kupující, ale také jako producent elektrické energie. Cílem nově vypsaného výběrového řízení je naplnění plánu produkce čisté energie v Mexiku.

Podle slov Joaquína Coldwella, mexického ministra pro energetiku, 1. kolo výběrových řízení, které bylo uzavřeno 31. března 2016, přispělo k výraznému snížení ceny elektrické energie (méně než 48 dolarů za MWh), což je vůbec jedna z nejekonomičtějších cen na celém světě. Zároveň se ukázalo, že zelené energie v Mexiku jsou výdělečné a mají velký potenciál. Celkem 11 společností získalo smlouvy na výrobu elektrické energie pocházející z eolických nebo fotovoltaických elektráren. Jedná se přibližně o výrobu 5,4 milionů MWh ročně. Mezi vítězi jsou společnosti ze Španělska, Francie, Itálie, USA, Kanady, Číny a samozřejmě i Mexika.

Příští měsíc již budou známy konkrétní parametry výběrového řízení, kterého se stejně jako v kole prvním mohou účastnit národní i zahraniční subjekty. Začátkem srpna proběhne prezentace technických parametrů nabídek, 21. září budou zhodnoceny ekonomické aspekty nabídek a během posledního zářijového týdne proběhne celkové vyhodnocení. Vítězové, kteří s CFE podepíšou dlouhodobé smlouvy, budou známi do 30. září.

Stejně jako v kole předešlém, CFE bude jako hlavní distributor elektrické energie poptávat elektrickou energii a zelené certifikáty, které nahrazují energii pocházející z obnovitelných zdrojů. „Zelené certifikáty jsou produktem vzešlým z energetické reformy z roku 2013.  Nákup zelených certifikátů slouží ke splnění požadovaného procentuálního poměru mezi elektrickou energií vyrobenou z obnovitelných a neobnovitelných zdrojů. Do roku 2019 musí 5,8% z vyprodukované elektrické energie v Mexiku pocházet z čistých zdrojů. To je také hlavním cílem vypisovaných výběrových řízení“, dodal Coldwell.

Zdroj: El Universal
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Mexiku.

Tisknout Vaše hodnocení: