Chile: Licitace způsobily masakr v cenách výkupu elektřiny

19. 8. 2016 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

V Chile byly v polovině srpna zveřejněny oficiální výsledky bloku licitací na dodávky elektrické energie v objemu 12430 GWh od roku 2021, a to na následujících 20 let. Velký zájem o investice do chilské energetiky a rostoucí zahraniční konkurence způsobily pád cen, reálné nabízené ceny byly ovšem ještě nižší než očekávání trhu a významná část nabídek se pohybovala okolo 30 dolarů za MWh.

Průměr ceny přidělených zakázek byl 47,60 dolarů za MWh. To znamená, že průměrná cena elektřiny pro budoucí regulované zákazníky v rámci systému licitací řízených Národní komisí pro energii (CNE) poklesla od roku 2015 o 40 %.

Vývoj objemu licitací a ceny elektřiny v Chile (2006-2016) zobrazuje graf níže. Šedé sloupce ukazují objem licitací. Červená linka zobrazuje vývoj průměrné ceny udělených dlouhodobých kontraktů v USD za MWh. (Zdroj: La Tercera, CNE)

       graf

Licitace se účastnilo 84 firem z Chile i ze zahraničí. Chilské ministerstvo energie oznámilo, že do sektoru energie přicházejí nové investice v objemu tři miliardy dolarů do roku 2020.

Na energii z obnovitelných zdrojů připadlo celkem 52 % z 12430 GWH (licitovaných pro dodávky od roku 2021 do roku 2041). To by mělo celkový podíl obnovitelných zdrojů energie v Chile zvýšit ze současných 13 % na 15 %.

Z nových hráčů na chilském energetickém trhu byla v této licitaci jednoznačným vítězem firma Mainstream (http://mainstreamrp.com/chile/), která získala více než čtvrtinu z celkového objemu zakázek.

Tato firma má nyní 33 funkčních MWh v solárních a větrných elektrárnách a 2251 MWh ve výstavbě (rovněž solár a vítr). Díky tomu mohla nabízet ceny i pod 30 dolarů za MWh, což odsunulo stranou některé tradiční dodavatele, kteří mají větší výrobní náklady.

Také další dynamické firmy zaměřené na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů nabízely extrémně nízké ceny: 

Z tradičních velkých dodavatelů energie v Chile uspěla pouze společnost Endesa (http://www.endesa.cl/en/Pages/home.aspx) kontrolovaná španělskou firmou Enersis a italskou ENEL.

Endesa v přípravě na licitace modernizovala svoji strategii a zdroje a spojila se s firmou Green Power (https://www.enelgreenpower.com/chile_newcountries/es-es) zaměřenou na výrobu energie z obnovitelných zdrojů. Díky tomu mohla nabídnout širší mix energií za průměrnou cenu 51,1 USD MWh. Celkově získala v této licitaci 48% budoucích zakázek.

Podle předběžných výsledků byl konkurenční boj během této licitace tak tvrdý, že tři hlavní výrobci elektřiny v Chile zůstali bez úspěchu. (Colbún v majetku skupiny Matte, AES Gener kontrolovaná americkou AES Corporation a Engie Energía Chile.)

Ekonomický list Diario Financiero v této souvislosti projevil obavy ohledně ekonomických důsledků dosud nevídaného konkurenčního boje v Chile, pokud se týká cen za dodávky elektřiny. Noví „hráči“ z oblasti obnovitelných energií si počínají natolik tvrdě, že se to již promítlo do poklesu ceny akcií tradičních výrobců energie. Poklesly zejména ceny akcí firem AES Gener, Colbún a Engie.

Prudký pokles cen. Je trend udržitelný?

Chilští ekonomové se zamýšlejí nad tím, zda je tento trend prudkého poklesu cen energie v Chile dlouhodobě udržitelný. Zatímco před pěti lety se marže zisku pohybovala v energetice mezi 10 % až 15 %, není je nutno počítat s propadem zisku k 5 % a možná až k 3 %.

Pro potřeby českých firem, které mají zájem o účast na chilském trhu energie, a zejména s přihlédnutím k nadcházející podnikatelské misi z oboru energie do Chile, která se uskuteční 19. – 21. 10. 2016, uvádíme podrobnou tabulku projektů v oblasti obnovitelné energie v různých stádiích funkčnosti. 

Stav projektů na výrobu energie z obnovitelných zdrojů v Chile k červenci 2016
Celkem 3119 2336 20318 8815
Technologie Již operativní Ve výstavbě Ve schvalovacím řízení Ve stadiu posuzování
  MW MW MW MW
Biomasa 417 0 112 67
Bioplyn   53 0     8   0
Větrná energie 947 477 6500 1949
Geotermická energie     0   48   120        0
Malé vodní elektrárny (do 20 MW) 435 25 455  95
Solární PV (Photovoltaic systems) 1267 1676 12038 5434
Solární  CSP (Concentrated solar power systems)        0  110   1085 1270

Zdroj: Ministerstvo energie, Národní komise pro energii

Zásadní zpráva pro Čechy

Pro tuzemské firmy, které mají zájem působit na chilském energetickém trhu, jsou podle českého zastupitelského úřadu výsledky srpnové licitace velmi důležité. Ukazuje se, že pokles cen snižuje návratnost projektů a je třeba velmi pečlivě uvážit, zda firma, která má zájem podnikat v Chile, bude schopna pracovat v tak tvrdém konkurenčním prostředí.

Jednoznačně se ukazuje, že v oblasti energie sluneční a eolické se v Chile etablovali velmi silní zahraniční investoři. Nicméně zbývají další oblasti uplatnění, jako je například energie z biomasy či z odpadů. Přetrvávají příležitosti v oblasti služeb pro energetické firmy. ZÚ Santiago de Chile bude kontaktovat energetické firmy v Chile a sondovat, jakým způsobem by s nimi mohly české podniky spolupracovat či poskytovat služby.

Obchodní rada ZÚ Santiago de Chile Ondřej Kašina

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek