Chile podle WEF jednoznačně potvrdilo v roce 2016 regionální dominanci v konkurenceschopnosti

30. 9. 2016 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

motiv článku - Chile podle WEF jednoznačně potvrdilo v roce 2016 regionální dominanci v konkurenceschopnosti Světové ekonomické fórum (WEF) sestavuje od roku 2007 mezinárodní žebříček konkurenceschopnosti. Ve vydání „The Global Competitiveness Report 2016–2017“ byly porovnány ekonomické výsledky a kvalita institucí, podnikatelského prostředí a další faktory ovlivňující efektivnost ekonomiky.

Chile v tomto nejčerstvějším hodnocení postoupilo na 33. místo ze 138 hodnocených států a polepšilo si o dvě místa oproti loňskému žebříčku. Zcela jednoznačně Chile potvrdilo dominanci v konkurenceschopnosti v rámci Latinské Ameriky. Jako již tradičně, hodnocení WEF konstatovalo velmi nízkou úroveň korupce v Chile a stabilitu politickou i ekonomickou.

WEF porovnává země podle 12 faktorů, které zahrnují infrastrukturu, vzdělání a zdravotnictví, efektivitu pracovního trhu, technologickou připravenost, inovace, velikost trhu, makroekonomické prostředí, transparentnost a výkonnost vlády. Autoři vycházejí z dat OSN a dalších mezinárodních organizací a z vlastního průzkumu mezi zástupci firem ve sledovaných zemích.

Česká republika v žebříčku konkurenceschopnosti zemí, který sestavuje Světové ekonomické fórum (WEF), letos zůstala na 31. příčce. Slovensko si o dvě místa polepšilo a je 65. Letošní pořadí 138 porovnávaných států opět vede Švýcarsko, které je první již osmým rokem za sebou; letos zaznamenalo nejvyšší hodnocení od roku 2007, kdy WEF začalo tento žebříček zveřejňovat.

Nejbližším konkurentem Chile v regionu Latinské Ameriky v oblasti konkurenceschopnosti je nyní podle WEF Panama (42.), Mexiko (51.), Kostarika (54.), Kolumbie (61.) a Peru (67.).

Celkově toto hodnocení WEF lze rovněž vztáhnout na klasifikaci ekonomického prostředí v rámci vznikajícího regionálního bloku Tichomořská aliance (Chile, Kolumbie, Mexiko, Peru). Všechny členské země této aliance se umístily v regionálním Top 10 hodnocení WEF „The Global Competitiveness Report 2016–2017“.

Chile i Česká republika skončily v „The Global Competitiveness Report 2016-2017“ WEF s dobrými výsledky v rámci svých regionů. Není bez zajímavosti, že hodnocení WEF ukazuje určité podobnosti obou států, pokud se týká identifikace překážek, které jim stojí v cestě k ještě lepší efektivnosti jejich ekonomik.

V případě Chile i České republiky WEF vyhodnotilo jakožto hlavní překážku na cestě k vyšší ekonomické efektivnosti kritérium „Inefficient government bureaucracy“. V obou případech byla rovněž identifikována překážka v oblasti daňové „Tax rates“. Obě země rovněž sdílejí některá pozitiva, například velmi nízká rizika vládní nestability.

Chilští nezávislí ekonomové v komentářích k zlepšenému postavení Chile v novém indexu WEF poněkud tlumili tendence k euforii. Poukazovali na skutečnost, že ekonomické výsledky Chile v roce 2016 budou velmi skromné. Ekonomický růst dosáhne nejvýše 1,6 %, vnitřní spotřeba poroste jen o 1,4 % a import se sníží o 0,5 % či více.

Teprve v roce 2017 by mělo přijít oživení s růstem HDP o 2,0 % a růstem vnitřní spotřeby o 1,9 %. Exportéři z ČR by tedy měli počítat se slabšími výsledky ve vývozu do Chile v roce 2016 avšak neztratit trpělivost a vyčkat oživení v roce 2017.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Santiagu de Chile (Chile). Autor: Ondřej Kašina, obchodní rada.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek