Chilská ekonomika na chvíli přibrzdila, ale už šlape na plyn

22. 9. 2016 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Chile dlouhodobě patří k ekonomickým lídrům v regionu. Země má nejvyšší HDP na obyvatele v Latinské Americe a chlubí se nejvyšší životní úrovní. Ekonomický růst se ovšem v posledním roce zadrhl.

vlajky-chile„Tamní hospodářství si, řečeno sportovní terminologií, vybralo oddechový čas,“ říká vedoucí zahraniční kanceláře CzechTrade v Santiagu de Chile Josef Kunický. Pomyslný time-out ale zřejmě nebude mít dlouhého trvání.

„Chilané, kteří byli ještě nedávno zvyklí na meziroční přírůstky mezi 3,5 a 5,5 procenty, považují loňský růst HDP ve výši dvou procent za neúspěch současné vlády prezidentky Michelle Bacheletové. Faktory, které rozhodujícím způsobem ovlivnily současný stav, jsou jak vnitřního tak vnějšího charakteru,“ popisuje Kunický situaci v zemi, kde žijí jen 4 procenta obyvatelstva pod hranicí absolutní chudoby, což je na jihoamerické poměry výjimečné číslo.

Pokud jde o „vnitřní faktory“, ekonomický růst udusila zejména řada reformních kroků, které ale současná vláda považuje za nezbytné pro budoucí oživení a správné směřování země. 

„Rozhodující jsou reformy daňová, pracovního práva, ale i reformy školství, zdravotnictví. Do toho všeho vstoupily požadavky veřejnosti na radikální úpravy penzijního systému a zvýšení stávajících důchodů. Dlouhodobá ekonomická, politická a sociální stabilita země byla rozkolísána, nicméně se jistě jedná o dočasný stav,“ upozorňuje zástupce CzechTrade.

Argentina či Brazílie? Ne, největší vliv má Čína

Rozhodujícím vnějším faktorem není podle Kunického nepříznivý vývoj ve dvou největších jihoamerických ekonomikách, tedy Brazílii a Argentině, na nichž není Chile závislé. Chilské hospodářství je citlivé především na pokles cen komodit, které vyváží, a také vývoj v zemích, které patří mezi jeho hlavní odběratele.

Český export do nejbohatší jihoamerické země

„Kolem 56 % devizových příjmů země je tvořeno vývozem těžebního průmyslu a více než 50 procent exportem mědi a jejích koncentrátů. Největším odběratelem je Čína, takže pokles ekonomické aktivity v této zemi a hluboký propad cen mědi na mezinárodních trzích jsou nejvýraznějšími vnějšími faktory ovlivňujícími současný stav,“ připomíná zástupce CzechTrade.

V příštím roce už by se mělo hospodářství znovu nadechnout. Chile očekává růst HDP kolem 2,5% a o rok později zlepšení na 3,5%.

Česká stopa pod Andami

Oživení bude mít jistě vliv i na rostoucí domácí poptávku, což může být zajímavou zprávou pro exportéry.

Obchodní výměna s Českem roste, loni dosáhla necelých 3 miliard korun – tedy historického maxima. Perspektivními oblastmi pro tuzemské vývozce jsou především strojírenství a energetika. Chilané se sice teprve učí objevovat českou kvalitu, nicméně už nyní existuje řada tuzemských firem, jež se na tamním trhu prosazují. 

V Chile se kromě turbogenerátorů Doosan Škoda uplatnily například osobní automobily Škoda, nakladače Bobcat, elektronické testovací přístroje Mikroelektronika, zabezpečovací zařízení Jablotron či kotle Viadrus a Atmos a radiátory Korado.

„Úspěchy zde slaví také celosvětově proslulý výrobce nemocničních lůžek Linet. Zájem je o lovecké pušky a pistole ČZ, pneumatiky Continental, Mitas a Rubena, materiály na výrobu obuvi v rámci skupiny Baťa, pilové kotouče a pásy Pilana. Velmi dobrý zvuk zde mají židle TON aj.,“ vypočítává zástupce CzechTrade.

Na příkladu nových českých exportérů, kteří se na sedmnáctimilionovém trhu začali prosazovat teprve nedávno, uvádí Josef Kunický, na co by neměli Češi zapomenout při často komplikovaných jednáních s chilskými protějšky.

„Z nových českých exportérů zmiňme třeba STROS Sedlčany nebo KOVOBEL. Obě firmy mají jedno společné: představitelé obou podniků trh navštívili, přijeli výborně argumentačně připravení, vybaveni dostatečným množstvím kvalitních materiálů a udržovali permanentní kontakt s potenciálními chilskými odběrateli. Nebáli se pozvat svoje protějšky k návštěvě a předvedení svých výrobních prostor k přesvědčení o vysoké úrovni výroby v těchto závodech. Získání důvěry je nejen v Chile základem realizace obchodu,“ shrnuje.

Jakub Procházka

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek