Chorvatská ekonomika se probouzí

3. 11. 2015 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

Po letech propadu a stagnace publikoval Chorvatský statistický úřad ekonomické údaje, které naznačují, že chorvatská ekonomika by se konečně mohla dostat do růstové fáze. Dlouho očekávaný obrat přichází v napjatém předvolebním období a opozice halasně vyčítá vládní sociálnědemokratické koalici, že země v převážné části volebního období ekonomicky neprosperovala a nic na tom nemění pár pozitivních údajů uváděných v posledním půlroce.

Vláda naopak argumentuje tím, že její hospodářská politika začíná nést své ovoce a že nebylo vůbec jednoduché nastartovat hospodářský růst po devastaci země předešlými pravicovými vládami.

V září výrazně vzrostla průmyslová výroba v porovnání s minulým rokem o 5,4 %. Byl to zároveň největší růst zaznamenaný od roku 2008. Společně se vzrůstající domácí poptávkou, zvýšenými příjmy z turistiky a zvýšeným vývozem to byli hlavní tahouni mírného růstu HDP, který by mohl dosáhnout koncem roku 2015 hodnoty 1,2 % s možností dalšího růstu v roce 2016 až na 1,5 %. Zářijová nezaměstnanost, která již nemůže příliš počítat s pomocným faktorem sezónní zaměstnanosti, se drží na pro Chorvatsko relativně příznivých 16 %.

Došlo také k mírnému zlepšení hlavních makroekonomických ukazatelů, kvůli jejichž snížení je Chorvatsko pod trvalým tlakem Evropské komise. V druhém pololetí tohoto roku se podařilo mírně snižovat veřejný dluh k HDP z 87 % na 85 %, což představuje nemalou částku 5 mld. HRK (cca 700 mil. EUR). Ke snižování veřejného dluhu by významnou měrou mohly přispět příjmy z masivní privatizace státních podniků, kterou současná vláda slibuje již několik let, ovšem v rámci svého mandátu toho moc nepředvedla.

Dluhová služba se v případě Chorvatska nyní pohybuje na roční úrovni 3,7 % HDP, což není málo, ale představuje to nižší částku než například v případě Portugalska s 4,9 %, Itálie s 4,3 % a dokonce i Řecka s 4,2 % HDP.

Dalším příznivým faktorem pro růst HDP je trvalý růst chorvatského zahraničního obchodu, který vykazoval za období do srpna tohoto roku vývoz větší o 5,5 mil. HRK (cca 724 mil. EUR) v porovnání se stejným obdobím loňského roku. Došlo tak ke zlepšení celkové obchodní bilance ve vztahu pokrytí dovozů vývozem na úroveň 60,7 %, představuje to zlepšení o téměř 3 % v porovnání s rokem 2014. Tento trend neplatí pro obchodní výměnu s ČR. České saldo na konci 8/2015 dosáhlo částky plus 199,5 mil. EUR, což představuje pokrytí českého vývozu dovozem na úrovni 30 %.

Listopadové volby ukáží, čí rétorice vládní či opoziční, Chorvaté více věří. Zda tomu, že vládnoucí koalice skutečně probudila chorvatskou ekonomiku z dlouholetého spánku nebo pravicové opozici, která tvrdí, že se nejedná o udržitelný růst a uvedená čísla pouze slabě odrážejí nastupující pozitivní hospodářské klima v Evropě. V každém případě nově zformovanou vládu bude čekat řešení rozsáhlé ekonomické agendy a přijetí mnoha nepopulárních opatření.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Záhřebu (Chorvatsko).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek