Chorvatská vláda přijala návrh zásad státního rozpočtu na rok 2017

1. 12. 2016 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

motiv článku - Chorvatská vláda přijala návrh zásad státního rozpočtu na rok 2017 Na konci listopadu chorvatská vláda přijala navržené fiskální a ekonomické zásady státního rozpočtu pro rok 2017, které následně dne 29. listopadu 2016 byly schváleny Parlamentem. V rozpočtu jsou plánovány příjmy 119,6 mld. HRK (cca 15,9 mld. EUR) a výdaje 126,5 mld. HRK (cca 16,8 mld. EUR).

Plánovaný deficit rozpočtu je tedy 6,9 %, což představuje 1,8 % HDP a dle ministra je tím vyslána zahraničním investorům pozitivní zpráva, že Chorvatsko je stabilní a zvážení hodnou investiční destinací.

Rozpočet je postaven na předpokladu, že HDP v tomto období dosáhne průměrného růstu 3,2 %. Ministr financí Z. Marić neskrýval optimismus a informoval o tom, že předpokládá nejen udržitelný růst, ale také zvýšení spotřeby obyvatel o 3,6 %, investic o 6,8 % a vývozu o 4,6 %. Rozpočet také pracuje s předpokladem, že země využije 9,7 mld. HRK (cca 1,3 mld. EUR) prostředků z EU fondů.

Jednoznačně nejvíce diskutovaným návrhem je návrh na navýšení rozpočtu Ministerstva obrany. Premiér A. Plenković oznámil, že ministerstvu bude alokováno 1,23 % HDP, což představuje částku 4,16 mld. HRK (cca 0,55 mld. EUR). Navýšení činí 348 mil. HRK (cca 46,4 mil. EUR), což je o 9,1 % více než ministerstvo dostalo v roce 2016. Resort obrany se tak po šesti letech poklesu konečně snad dočká navýšeného rozpočtu. Ministr obrany prohlásil, že jedině shora uvedeným zvyšováním rozpočtu bude možné přibližovat se částce výdajů na obranu 2,0 % HDP dle požadavků NATO.

Ministerstvo, kterému je navrhováno nejvýraznější navýšení oproti roku 2016, je Ministerstvo životního prostředí a energetiky, a to o celých 142 % na částku 815,7 mil. HRK (cca 108,8 mil. EUR). Zkrátka nepřijde ani Ministerstvo válečných veteránů, s návrhem na zvýšení o 17,6 %, což představuje částku 1,02 mil. HRK (cca 136 mil. EUR). Obecně lze říci, že převážné většině ministerstev byl rozpočet dle tohoto návrhu navýšen.

Snížení rozpočtu se však postihlo Ministerstvo hospodářství, malého a středního podnikání a řemesel, dále Ministerstvo územního plánování a výstavby a Ministerstvo zemědělství. Pro informaci také uvádíme, že rozpočet Ministerstva zahraničních a evropských věcí byl navržen na zvýšení o 1,86 %, což reprezentuje částku 549,9 mil. HRK (73,32 mil. EUR).

Zvýšené návrhy rozpočtů mnohých ministerstev, resp. zvýšené výdaje postavené na předpokládaném růstu HDP o výrazných 2,3 % HDP, se staly předmětem kritiky mnohých domácích analytiků. Ti zejména upozorňují na skutečnost, že doposud nebyly provedeny prakticky žádné zásadní reformy, optimistické vládní rozpočtové plánování je tudíž nepodložené, přehnaně optimistické a akceptovatelné s výhradami. Mnozí analytici také upozorňují na skutečnost, že refinancování státního dluhu vyžaduje růst HDP o 3,5 %, k jehož dosažení nejsou však položeny řádné makroekonomické základy.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Záhřebu (Chorvatsko).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek