Chorvatská vláda připravuje privatizaci řady státních firem

13. 5. 2016 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

Chorvatská vláda přijala dne 11. května 2016 rozhodnutí o vyjmutí některých chorvatských firem ze seznamu strategických důležitých podniků, čímž otevřela cestu k prodeji jejich státních podílů. Premiér Orešković později reagoval na kritiku tohoto plánu a na tiskové konferenci upřesnil, že vláda neplánuje okamžitý prodej všech firem uvedených na seznamu.

Na seznamu podniků jsou firmy Croatian Airlines (podíl státu 99 %), přístav Rijeka (podíl 33 %), výrobce hnojiv Petrokemija (podíl 80 %), energeticko-strojírenský koncern Končar ( podíl cca 50 %), potravinářská společnost Podravka (podíl 25 %), pojišťovna Croatia Osiguranje (podíl 30 %), malý bankovní ústav Croatia Banka (podíl100 %), provozovatel sítě turistických přístavů ACI (podíl cca 79 %) a turistický komplex Sunčani Hvar (podíl cca 29 %).

V první vlně by se mělo jednat o nabídnutí akciových podílů ve firmách Končar, Sunčani Hvar a Croatija Osiguranje. Tímto krokem plánuje vláda získat částku cca 200 mil. EUR, která by měla být využita k pokrytí deficitů ve státním rozpočtu. Vláda dále uvedla, že před prodejem podílů v těchto firmách je ještě nutné přijmout některé legislativní změny, které by měly být realizovány do 1. června 2016.

Výše uvedené kroky vycházejí z vládou nedávno schváleného Národního programu reforem, který byl předložen EK. Mimo jiné se v něm vláda zavazuje snížit veřejný dluh, který dosahuje 87 % HDP, během čtyř let pod 80 % a rozpočtový deficit v letošním roce stlačit pod 3% HDP.

O provedení důsledné privatizace mnohdy nekonkurenceschopných státních podniků se v Chorvatsku mluví již dlouho. Současná vláda pravého středu, která nastoupila v lednu 2016, se konečně odhodlala k přípravě programu alespoň částečné privatizace. Je možné spekulovat o tom, zda tak činí pod tlakem EK, ale v každém případě i částečná privatizace přinese tolik potřebné finance do státní pokladny.

Provedení celkové privatizace vybraných státních firem nebude snadné. Proti další privatizaci se již postavili poslanci koaličního vládního partnera MOST a nakonec i premiér Orešković prohlásil, že další privatizace nejsou na programu vlády, nicméně se domnívá, že oznámením o přípravě třech výše uvedených privatizací byl vyslán pozitivní signál MMF, EK i zahraničním investorům s cílem dosáhnou v co nejbližší možné době zlepšení ratingu země. 

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Záhřebu (Chorvatsko).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek