Chorvatská vláda zvažuje prodej akcií HEP pro získání financí k nákupu akcií INA

13. 1. 2017 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

motiv článku - Chorvatská vláda zvažuje prodej akcií HEP pro získání financí k nákupu akcií INA Premiér Plenković oznámil na tiskové konferenci již koncem minulého roku, že chorvatská vláda je připravena realizovat zpětný odkup akciového podílu (49,08 %) společnosti INA, který je ve vlastnictví maďarské společnosti MOL.

Jednalo se tak o bezprostřední reakci na skutečnost, že United Nations Commission on International Trade (UNCITRAL) sídlící v Ženevě rozhodla v neprospěch žaloby podané chorvatskou stranou proti společnosti MOL, ve které chorvatská strana žádala zrušení dohody podepsané v roce 2009 tehdejším premiérem Sanaderem, kterou převedl na MOL řídící práva ke společnosti INA.

Po tomto oznámení vyvstala klíčová otázka, kde získat potřebné finanční prostředky na tuto transakci bez výraznějších dopadů na výši veřejného dluhu nedávno schváleného státního rozpočtu. Dle chorvatských zdrojů má akciový podíl INA v držení MOL hodnotu minimálně 900 mil. EUR.

V reakci na tuto skutečnost premiér Plenković na několika veřejných vystoupeních oznámil, že vláda plánuje nabídnout investorům formou IPO (pozn.: Initial Public Offering – transakce při které se poprvé upisují akcie společnosti, která se připravuje ke vstupu na burzu) balík 25 % akcií státní energetické společnosti HEP a tím získat finanční částku ve výši až 700 mil. EUR.

Dle zdrojů blízkých vedení vládnoucí strany HDZ má premiér Plenković plnou podporu členů k odkupu akcií INA od MOL, avšak nedostává se mu podpory straníků pro finanční model získání prostředků formou IPO 25 % balíku akcií HEP. S tímto modelem v zásadě nesouhlasí ani koaliční partner hnutí MOST, jehož vedení vydalo prohlášení, ve kterém uvádí, že IPO akcií HEP je jen jedním z potenciálních možných řešení a že získané prostředky by primárně měly být investovány do rozvoje společnosti HEP.

K dnešnímu dni (13. 1.) situace nedoznala žádných podstatnějších změn, resp. nedošlo ke sblížení názorů koaličních vládních partnerů HDZ a MOST, ba právě naopak, je stále patrnější názorový rozdíl na řešení situace. Vicepremiér a ministr veřejné správy za hnutí MOST Kovačić na čtvrtečním zasedání vlády radikálně prohlásil, že vláda bude potřebovat další čas k diskuzi, jak nejlépe a nejefektivněji financovat odkup akcií INA od MOL s tím, že IPO akcií HEP je pouze jedním z možných finančních řešení. Někteří ekonomičtí analytici už dokonce vyslovili názor, že model získání financí na odkup akcií INA od MOL formou IPO HEP je každým dnem méně a méně pravděpodobný.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Záhřebu (Chorvatsko).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek