Chorvatsko – léková politika se provádí nedůsledně

1. 6. 2016

  • Země: Chorvatsko
  • Datum zveřejnění: 01.06.2016

Část členů Chorvatského svazu zaměstnavatelů – Sdružení výrobců léků upozorňuje na neracionální použití veřejných prostředků

ilustrační obrázek„Léková politika, která se v posledních letech prováděla v Chorvatsku, byla částečně založena na nedokonalém znění jednotlivých ustanovení Směrnic o oběhu léků a zdravotnických výrobků ministerstva zdravotnictví (chorvatsky: Pravilnik o prometu lijekovima i medicinskim proizvodima) a druhým dílem jejich nedůslednou aplikací. To vedlo k neracionálnímu užití veřejných prostředků na léky“, říká Marina Pulišić, předsedkyně Sdružení výrobců léků Chorvatského svazu zaměstnavatelů (HUP – UPL) a současně členka správní rady farmaceutické firmy JGL d.d. (tj. česká a.s.) z Rijeky.

Chorvatští výrobci léků zaznamenali v roce 2014 pokles celkových příjmů o 295 milionů HRK (téměř 1,1 mld. CZK). Jednou z podstatných příčin této skutečnosti je celková geopolitická krize na klíčových trzích, kam chorvatské farmaceutické firmy vyvážejí, tj. v Rusku a Ukrajině. Firmy sdružené v HUP – UPL zaměstnávají kolem pěti tisíc pracovníků, jejich roční příjmy činí více než 6 mld HRK (cca 22 mld. CZK), z čehož vývoz představuje více než dvě třetiny.

Předseda správní rady největšího chorvatského výrobce léků, firmy Pliva Hrvatska d.o.o. (tj. česká s.r.o.), Mihael Furlan zdůrazňuje, že farmaceutický průmysl je v Chorvatsku strategickým odvětvím očekává tak, že společně s turistikou a IT sektorem, bude páteří rozvoje národní ekonomiky. Pliva vyváží do více než 60 zemí světa (pozn. ZK CT Záhřeb: včetně České republiky). Export v roce 2015 činil více než 3 miliardy HRK (tj. téměř 11 mld. CZK), nejvíce do USA a Ruska. Letošní vývozní příjmy společnosti se přibližují 90 procentům z celkových tržeb. Potvrzuje se tím fakt, že Pliva je jedním z největších chorvatských čistých exportérů.

Pliva přes těžké podmínky na chorvatském farmaceutickém trhu, jako jsou např. výjimečně dlouhé platební lhůty, které např. u nemocnic přesahují i 300 dní, stálé změny regulativy a stálého tlaku na ceny léků, rozšířila v roce 2015 své portfolio na domácím trhu o 15 nových výrobků.

Zdroj: e-verze hospodářského deníku „Posovni dnevnik“, Záhřeb, 1. června 2016
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Chorvatsku.

Tisknout Vaše hodnocení: