Chorvatsko: Návštěva delegace ekonomických diplomatů v Záhřebské župě

7. 6. 2016 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

motiv článku - Chorvatsko: Návštěva delegace ekonomických diplomatů v Záhřebské župě Dne 2. června 2016 uspořádala Sekce ekonomických dvoustranných vztahů chorvatského Ministerstva zahraničních a evropských věcí další ze série plánovaných návštěv obchodních diplomatů a zástupců zahraničních agentur na podporu obchodu v jednotlivých župách (krajích).

Tentokrát se jednalo o Záhřebskou župu. Chorvatská strana se snažila představit účastníkům delegace nejen obecný hospodářský rozvoj župy, ale i firmy, které jsou úspěšné a mají zájem na rozšíření spolupráce i se zahraničím.

Na úvod návštěvy se účastníci delegace setkali s hejtmanem Záhřebské župy (ZŽ) panem S. Kožićem, ředitelem odboru ekonomických vztahů ZŽ panem D. Fašaićem a dále se zástupci Hospodářské komory, Řemeslnické komory a zástupci záhřebského turistického sdružení. Ministerstvo zahraničních a evropských věcí zastupoval pan J. Devlić, ředitel sekce ekonomických bilaterálních vztahů.

V jednotlivých příspěvcích hejtmana a dalších chorvatských zástupců byli členové delegace seznámeni s historií župy a jejím současným i plánovaným rozvojem. Jednotlivé prezentace pak byly zaměřeny na rozvojové plány v oblasti průmyslu, zemědělství, ochrany životního prostředí a turistiky. S prezentací vystoupil také G. Maričić, ředitel ojedinělé specializované nemocnice Naftalan pro léčbu kožních onemocnění.

Následovala návštěva společnosti Rimac Automobili, která byla založena v roce 2009 na výrobu sportovních automobilů na elektrický pohon, autobaterií a uzlů elektrického pohonu. Firma údajně vyrobila nejrychlejší elektromobil na světě. Od roku 2013 také započala s výrobou elektrických kol.

Další zastávka byla u firmy Kralj Metala Kovnica a Kralj Metala Alati. Jedná se o firmu, která patří do řetězce továren umístěných v Německu, Itálii, Polsku, Rusku a Kanadě s celkovým počtem více než 700 zaměstnanců. Chorvatská pobočka se specializuje na zpracování plechů a trubek se zaměřením na automobilový průmysl. Akce byla zakončena návštěvou ekoparku Krašograd, který poskytuje velmi dobré rekreační i ubytovací možnosti domácím i zahraničním turistům.

Lze konstatovat, že program celé akce byl velmi dobře zajištěn ze strany organizátora (ministerstva) i vedení záhřebské župy. Členové delegace měli možnost získat konkrétní podněty a informace usnadňující a umožňující rozvoj spolupráce s touto župou. Návštěva obchodních diplomatů také přispěla k neformálnímu navázání dalších kontaktů s místními podnikateli. Případné dotazy ohledně podnikání v Záhřebské župě je možné adresovat na obchodního radu ZÚ Bohuslava Zavadila (commerce_zagreb@mzv.cz) nebo vedoucího místního zastoupení agentury Czechtrade Zbyňka Pešku (zbynek.peska@czechtrade.cz), kteří se této akce také zúčastnili.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Záhřebu (Chorvatsko).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek