Chorvatsko vyhrálo soudní spor se Slovinskem ohledně jaderné elektrárny Krško

21. 12. 2015 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

Na základě rozsudku Mezinárodního centra pro urovnávání investičních sporů (International Centre for Settlement of Investment Disputes), který sídlí ve Washingtonu, rozhodnuto, že Slovinsko je povinno zaplatit Chorvatsku, konkrétně chorvatské energetické společnosti HEP (Hrvatska elektroprivreda), částku přesahující 40 mil. EUR za nedodanou elektrickou energii z atomové elektrárny Krško, a to za období od 1. července 2002 do 19. dubna 2003.

Spor trval 10 let a rozsudek je konečný bez možnosti odvolání. Plnění shora uvedené částky může být finanční nebo jiné, na kterém se obě strany dohodnou. Slovinsko tak utrpělo, po rozhodnutí ve věci Ljubljanské banky, další prohru s Chorvatskem na mezinárodním poli.

Generální ředitel společnosti HEP P. Jukić tento soudní výrok komentoval slovy „Zajisté jsme velmi potěšeni tímto rozhodnutím. Rád bych také připomenul, že s našimi slovinskými partnery úspěšně spolupracujeme při provozu této jaderné elektrárny a věřím, že tato spolupráce se bude mezi chorvatskou a slovinskou stranou nadále rozvíjet“.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Záhřebu (Chorvatsko).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek