Chorvatský parlament schválil státní rozpočet na rok 2017

20. 12. 2016 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

motiv článku - Chorvatský parlament schválil státní rozpočet na rok 2017 Chorvatský parlament schválil vládní návrh státního rozpočtu na rok 2017, a to poměrem 86 hlasů pro a 37 proti při čtyřech absencích. Vlastnímu schválení předcházela nekonečná debata, v rámci které poslanci navrhli k rozpočtu rekordních 132 doplňků, z nichž však nakonec nebyl žádný přijat.

Tyto doplňky by představovaly navýšení výdajové stránky rozpočtu přibližně o 9 mld. HRK, tj. 32 mld. CZK. Ministr financí Z. Marić návrh rozpočtu pochopitelně obhajoval jako rozpočet prorůstový, který navazuje na pozitivní ekonomické trendy roku 2016 a jehož nejdůležitějším úkolem je snížit podíl veřejného dluhu k HDP.

Opozice návrhu rozpočtu zejména vytýkala, že vychází z růstu HDP ve výši 3,2 %, což je nejen obecně nezodpovědné, ale vzhledem k současným možnostem chorvatské ekonomiky nereálné. Opozice také kritizovala předpokládané zvýšení výdajové stránky o 5,5 %, což představuje 6,7 mld. HRK (24 mld. CZK) oproti roku 2016 a také její určení, protože pokrývá plánované zvýšení penzí, rodičovského příspěvku a benefitů válečným veteránům. Výdaje též zahrnují částku na zvýšení platů státních zaměstnanců o 702 mil. HRK (2,5 mld. CZK).

Vláda se při sestavování zjevně nechala unést zlepšenými ekonomickými ukazateli země v roce 2016 a v roce 2017 očekává jejich další pozitivní vývoj. Nyní lze o schváleném návrhu polemizovat, avšak již příští měsíce ukáží ekonomickou realitu, především jak dalece byl přesný vládní odhad růstu HDP.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Záhřebu (Chorvatsko).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek