Chytré krabičky sledují počasí, ale také upozorní na riziko plísní nebo plýtvání energiemi

1. 6. 2016 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Internet věcí začíná pronikat do českých firem a domácností. Brněnský start-up Easycon vstoupil na trh se zařízením, které dokáže z naměřených dat domácí meteostanice připravit doporučení nebo varování pro své uživatele.

EasyconZakladatelé brněnského start-upu Easycon Pavel Vejnar a Radek Sysel se dali dohromady již na vysoké škole. Projekt domácích meteostanic, kterému se začali během studií zabývat, a k němuž měli vztah již od dětství, se jim tak zalíbil, že se loni v září rozhodli založit firmu Easy Home&Web Control.

„Zkušenosti s podnikáním jsme neměli, ale při našich předchozích zaměstnáních jsme úzce spolupracovali s majiteli firem, kdy jsme jim programovali aplikace a hardware na míru. Naše aplikace a řešení jim značně pomohly a usnadnily jim život. Oni se k nám pak vraceli a pomoc opláceli,“ vysvětluje Radek Sysel. A tak oba společníci při zakládání firmy i při jejím řízení dostávali cenné rady a konzultace zdarma, které jim pomáhaly růst.

„Zjistili jsme, že na trhu stále chybí mnoho užitečných chytrých zařízení. A pokud už existují, jejich design a uživatelské prostředí jsou často spíše pro techniky, než pro běžné uživatele. Chtěli jsme tedy ukázat, jak jde jednoduše propojit internet se zařízením v domácnosti. A to za pomocí všech moderních technologií, které nám běží v pozadí celého procesu,“ popisuje Radek Sysel, proč se pustili do výroby vlastního přístroje.

Výzvou jednoznačně bylo, abychom všechny tyto technologie správně pokryli, použili, ale hlavně to pak uměli podat v rozumné míře, aby bylo jasné, co vlastně nabízíme a jak jednoduše to funguje,“ dodává Radek Sysel.

Výhodou jejich zřízení by měla být funkčnost, bezpečnost díky šifrování dat, jednoduchá instalace bez složitého nastavování, uživatelsky přívětivý design a možnost budoucích vylepšení softwaru. Stejně tak lze všechna zařízení Easycon propojit na jediné kliknutí v jedné aplikaci.

Sledování CO2 předchází zdravotním problémům

V současnosti firma nabízí tři produkty. Prvním je zařízení Easycon SmartStation. Chytrá stanice slouží k měření teploty jak uvnitř domu či bytu, tak venkovního prostředí, dále monitorování osvětlení a vlhkosti. Tyto informace odesílá pomocí Wi-Fi do cloudového úložiště na internetu.

Easycon„Uživatel má díky ní možnost sledovat vývoj jednotlivých hodnot v čase, dostávat chytrá upozornění a využívat další funkce, to vše v přehledné webové aplikaci. Chytrá upozornění se mimo jiné týkají situací, které mohou nastat. Například když znáte aktuální pokojovou teplotu a vlhkost, můžete uživatele upozornit, zda nehrozí riziko vzniku plísně,“ popisuje Radek Sysel. Stejně tak jde pomocí teploty v místnosti pozorovat, zda nedochází ke zbytečnému plýtvání energií.

Druhým zařízením je Easycon AirStation. To má stejné funkce jako základní typ, ale navíc dovolí měřit i CO2. „To dnes představuje závažný problém obzvlášť v kancelářích, kdy dýcháme špatný vzduch, aniž bychom si to uvědomovali a pak přichází zdravotní problémy. S tímto zařízením se vám to nestane,“ vysvětluje Radek Sysel.

Přístroj se dá využít také ve vinařství. Například při kvašení burčáku ve sklepeních se hodí znát, jaká je koncentrace CO2, aby vinař neomdlel.   

Jako službu pro firmy nabízí start-up také službu Easycon Energy. Ta upozorní na rostoucí spotřebu energií a pomůže jim hlídat náklady v této oblasti.

Jak systém dokáže sledovat hospodaření každé domácnosti či firmy na míru? „Musíme samozřejmě vycházet z toho, že každá domácnost má jinou spotřebu a jiné potřeby využívání energií. K tomu tedy potřebujeme inteligentní systém, který bude individuálně vyhodnocovat každou domácnost zvlášť a na základě naměřených hodnot se učit a bude se snažit porozumět vašim potřebám,“ podotýká Radek Sysel.

Na základě určité „učící křivky“ se systém bude snažit pomáhat. „V okamžiku, kdy vyhodnotí vaši běžnou spotřebu elektřiny, vody, teplotu v místnosti, tak pak už vám dokáže relevantně a hlavně nenásilně poradit, zkusit vás motivovat a posouvat dál. A můžeme mluvit o procentuálním snížení nákladů,“ popisuje Radek Sysel.

Zařízení si našla zákazníky především mezi správci budov a majitel bytů nebo domů, kteří chtějí mít přehled o tom, co se v objektu děje, popřípadě mít online přehled o spotřebách energie a možnost na základě získaných informací náklady snížit.

Při rozjedu firmy přitom bylo pro její zakladatele nejtěžší zvládnou psychický nápor z toho, že přicházejí na trh s relativně novou službou a produkty, a proto si musí budoucí zákazníky oslovit a najít sami.

Stále důležitější bude design

EasyconA tento obor zůstává i nadále velmi náročný. „Konkurence máme opravdu hodně. S internetem věcí je nyní obrovský boom a dělá ho spousta firem. Každý se však soustředí na něco jiného. Naše největší know-how je v měření, zpracování a přenosu dat na server s následným zobrazením ve webové aplikaci,“ porovnává Radek Sysel.

I když oba zakladatelé vědí, že český trh je pro jejich řešení velice omezený, chtějí se letos soustředit především na místní zákazníky. Podle výsledků pak budou zvažovat případnou expanzi do zahraničí. V budoucnosti by užití podobných chytrých zařízení mělo narůstat. „Přecházíme z éry automatizace do éry digitalizace. Čím dál více budeme jako lidstvo sledovat to, co se kolem nás děje za pomocí mobilů, tabletů a osobních počítačů. Data do nich budeme dostávat pomocí zařízení z oblasti Internetu věcí,“ konstatuje Radek Sysel.

„Nicméně se domníváme, že nikdo nechce žít v domě, kde bude z každé zdi vyčnívat elektronika. Proto bude o to větší důraz kladen na design a na to, aby tyto elektronická zařízení byla co nejméně vidět a my se v našich domovech opravdu cítili dobře, pohodlně a nejlépe, aby v obývacím pokoji stále vládl krb,“ uzavírá spoluzakladatel firmy.

Dalibor Dostál

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek