Čína: největší potenciál pro české podniky má západ země

30. 12. 2014 | Zdroj: Economia, a. s.

Agentura CzechTrade a české ministerstvo průmyslu a obchodu organizovaly v říjnu 2014 historicky největší prezentaci České republiky v západní Číně, konkrétně ve městě Čcheng-tu v provincii S'-čchuan. Obchodní jednání mezi českými firmami a jejich čínskými partnery proběhla v rámci 9. podnikatelského a technologického veletrhu Evropské unie a Číny.

Česká expozice, jejíž plocha přesáhla 500 metrů čtverečních, byla hlavním lákadlem Západočínského mezinárodního veletrhu 2014. České expozice zaměřené na letectví a na sklo a křišťál zde elegantně doplnily produkty firmy Petrof, pivovaru Bernard, vinařství Ludwig, likérky R. Jelínek, Karlovarských minerálních vod, automobilky Škoda, společnosti HomeCredit a prezentace agentury CzechTourism.

Podpora prezidenta

Celou akci, ale hlavně vstup českých firem do západní Číny a jejich další působení v této lokalitě podpořil prezident Miloš Zeman. Ten v Čcheng-tu začal svou říjnovou státní návštěvu Číny. Prezident zahájil Západočínský mezinárodní veletrh 2014, navštívil českou expozici, jednal o ekonomické spolupráci mezi Českem a provincií S'-čchuan a podpořil vznik českého generálního konzulátu v Čcheng-tu a zavedení letecké linky mezi Prahou a tímto městem.

Početně nejsilnější byla účast zástupců leteckých firem v rámci Českého leteckého semináře Čcheng-tu 2014 a reprezentantů sklářských firem, kteří představili „zlaté české ruce“ svých mistrovských dílen při akci České sklo v Čcheng-tu 2014.

Bylo zde také prezentováno ucelené české A-Z řešení pro Čínu v oblasti letectví a mezi hlavní lákadla akce patřily tři české letouny firem Evektor Aerotechnik a TL-Ultralight, včetně leteckého kompletu zahrnujícího letecký motor PBS Velká Bíteš, řídicí jednotku UNIS a vrtuli Avia Propeller. V průběhu samotného semináře představili své firmy zástupci letecké školy F-AIR Benešov a letecký výrobce Evektor Aerotechnik. Svojí účastí i zasvěceným příspěvkem podpořil seminář také náměstek ministra průmyslu a obchodu Vladimír Bärtl.

Na semináři proběhla premiéra filmu „Česká cesta k létání“, který v rámci tohoto projektu natočil letecký publicista a filmař Miroslav Oros. Dokument převzalo několik čínských televizních stanic a společností, které ho chtějí využít k propagaci létání. Autoři v něm na příkladu mladého Čecha ukazují, že sny o létání si v Česku lze jednoduše splnit. Čína by se mohla českou cestou inspirovat. „Při tvorbě filmu jsme se soustředili na čínského diváka a na fakt, že o všeobecném letectví není v Číně prakticky žádné povědomí. Cílem filmu je ukázat, že létání není jen výsadou hrdinů,“ uvádí ke svému dílu režisér Miroslav Oros, majitel produkční agentury Cumulus media a provozovatel internetové letecké televize AIRZONE.TV.

Zástupci českých leteckých firem měli také možnost navštívit dvě s'-čchuanská „letecká“ města Kuang-chan a Mien-jang. Ve městě Kuang-chan se jednalo o prohlídku státní letecké školy Civil Aviation Flight University of China a vrtulníkové základny firmy Sichuan Xilin Fengteng General Aviation s možností krátkého průletu nad oblastí. Ve městě Mien-jang navštívili vznikající park všeobecného letectví Beichuan.

Velmi pozitivně hodnotí celou leteckou akci i odborní účastníci Josef Kašpar, prezident Asociace leteckých výrobců ČR, a Jan Fridrich, viceprezident Letecké amatérské asociace ČR, kteří se vůbec poprvé společně zúčastnili akce v Číně.

„Na úspěchu se klíčovým způsobem podepsal profesionální přístup agentury CzechTrade, včetně detailní znalosti místního prostředí, precizní reprezentace státu v osobě náměstka ministra průmyslu a obchodu České republiky Vladimíra Bärtla, ale také intervence prezidenta Zemana u jeho čínského protějšku. Český letecký průmysl, včetně výzkumu a vývoje, má v Číně velmi slušnou šanci. Stojíme nohama na zemi a nečekáme žádné zázraky, ale pokud to neuděláme my, zabere naše místo někdo jiný,“ říká Josef Kašpar. K prvním konkrétním úspěchům se řadí podpis smlouvy o výuce budoucích čínských leteckých instruktorů v letecké škole F-AIR.

„Po pěti letech na čínském trhu se nám podařilo uzavřít první kontrakty s čínskými partnery, kteří se chtějí realizovat v oblasti všeobecného letectví. Kromě smluv, které jsme uzavřeli v provinciích Hebej a Če-ťiang, se nám s podporou české vlády a jejích organizací, zejména agentury CzechTrade, podařilo zahájit významnou smluvní spolupráci s leteckou školou, která působí v provincii S'-čchuan,“ uvádí k aktivitám firmy F-AIR v Číně Michal Markovič. Spolupráce spočívá ve výcviku budoucích odborníků letecké školy na letounech. Půjde zejména o instruktory a mechaniky, kteří budou nositeli dobrého jména českého leteckého školství.

Dále mezi první krůčky na dlouhé cestě k úspěchu českého letectví v západní Číně patří podpis třístranné smlouvy mezi firmou DirectFly, čínským partnerem a vládou daného města v provincii S'-čchuan. Majitel firmy DirectFly Ivo Lederer k tomu říká: „Jsme krok za startovní čárou, závod nás ale teprve čeká. Věříme ovšem, že se nám v průběhu krátké doby podaří uskutečnit vzlet prvního česko-s'-čchuanského letounu Alto.“

Nepostradatelná podpora českého státu

Díky spolupráci českých ministerstev průmyslu a obchodu a zahraničních věcí, agentury CzechTrade, Letecké amatérské asociace ČR a Asociace leteckých výrobců ČR a dalších organizací vznikl katalog českého leteckého průmyslu v čínském jazyce, dokumentární film Česká cesta k létání a katalog uceleného českého A-Z řešení pro Čínu.

Kromě toho probíhají semináře, cesty čínských delegací do Česka a české firmy se účastní výstav a veletrhů v Číně – a to zdaleka není vše. Existuje tedy marketingový koncept a nástroje, jimiž se propaguje nejen český letecký průmysl jako celek, ale i Česká republika jako světová „značka“ v leteckém průmyslu v Číně. Jan Fridrich, viceprezident Letecké amatérské asociace ČR, k tomu dodal: „Současná podoba ekonomické diplomacie pro mne představuje ukázkový model podpory státu, bez které se český letecký průmysl v Číně neobejde. Doufám, že tomu tak bude i nadále.“

„V letošním roce byla laťka nastavena velmi vysoko, což je výzva pro další ročníky leteckých akcí v Číně,“ uvedl generální ředitel agentury CzechTrade Radomil Doležal, který svou účastí podpořil rozvoj stávající i budoucí spolupráce Česka a města Čcheng-tu, a to nejen v leteckém a sklářském průmyslu.

Představení sklářských firem

Historicky největší prezentace Česka v oblasti západní Číny se zúčastnila i početná sklářská výprava. Návštěvníkům veletrhu představila tradiční české řemeslo sklářských firem. Česká expozice v Čcheng-tu nabídla unikátní příležitost prohlédnout si na jednom místě ukázky téměř celé palety sklářského umění, od tradičního broušeného bílého i barevného křišťálu, ručně foukaného skla a kolekcí nápojového skla s bohatými dekory i v hladkých variantách po skleněnou bižuterii a dárkové předměty, ale také originální svítidlo sestavené ze skleněných komponentů.

Účast na české expozici pod taktovkou agentury CzechTrade přinesla první obchodní příležitosti i sklářské firmě Astra Gold. Ondřej Tengler, zástupce tohoto rodinného podniku, po skončení veletrhu v Čcheng-tu prohluboval nově získané kontakty a seznamoval se s místním, dosud nenasyceným trhem. Také v těchto individuálních aktivitách mu byla nápomocna agentura CzechTrade. Význam celé akce a potenciál čínského trhu zhodnotil Ondřej Tengler slovy: „Pokud by nás tým CzechTrade na akci 'nevytáhl', zřejmě bychom v naší manufaktuře dál spali. Skutečně nám otevřeli oči.“

Zástupce firmy Astra Gold rovněž zmiňuje vysokou symbolickou hodnotu návštěvy české expozice prezidentem Zemanem: „Návštěva naší hlavy státu nám otevřela mnoho dveří a pomohla navázat zajímavé kontakty. Následující jednání probíhala na zcela jiné úrovni.“ Účast na veletrhu pomohla posílit stávající obchodní vztahy i firmám, které na čínském trhu již působí. Svého čínského zástupce měla na expozici rovněž majitelka firmy ŠENÝR Bijoux Olga Kopalová, která se veletrhu v Čcheng-tu zúčastnila taktéž osobně. „Moje přítomnost s prezentací kvalitní bižuterie přilákala neuvěřitelné množství zájemců o českou ruční výrobu, dámy si neváhaly hned na místě vyzkoušet vše, co se jim nabízelo,“ uvedla.

V rámci prohlídky expozice se prezident Zeman pozdravil s vystavujícím umělcem Jiřím Pačinkem a s Dušanem Chatrným, majitelem firmy Caesar Crystal Bohemiae. Jiří Pačinek ocenil slova prezidenta, který vyjádřil radost z nově vznikajících skláren, mezi něž Pačinkova umělecká dílna patří.

Dlouhodobá spolupráce agentury CzechTrade se zástupci českého leteckého průmyslu a několikaměsíční příprava expozice českého skla a křišťálu přinesly první hmatatelné výsledky v podobě uzavřených dohod, objednávek, či dokonce investičních případů. Ukazuje se, že dveře na trh západní Číny jsou pro kvalitní české výrobky a sofistikované technologie otevřené – záleží jen na firmách, zda této příležitosti včas využijí.

Další možnosti prezentace na čínském trhu mají potravinářské firmy na veletrhu 92nd China Food and Drinks Fair, který proběhne 26. až 29. března 2015 v Čcheng-tu v provincii S'-čchuan. Společnosti z oblasti potravinářství, sklářského průmyslu, nábytkářství, home decoru a designu se mohou prezentovat na veletrhu Hotelex Shanghai & Expo FineFood 2015, 30. března až 2. dubna 2015 v Šanghaji. Agentura CzechTrade připravuje pro oba veletrhy rozsáhlé společné expozice českých firem.

Převzato z časopisu Český exportér, vydávaného vydavatelstvím Economia, a.s. ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR a agenturou CzechTrade. Autor: Ladislav Graner, ředitel zahraniční kanceláře CzechTrade v Čcheng-tu, ladislav.graner@czechtrade.cz.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek