Čína roztáčí větrníky

16. 6. 2016 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Číňané loni postavili polovinu z nové kapacity větrných elektráren na celém světě. Boom však letos opadne.

Čínská sázka na obnovitelné zdroje má viditelné výsledky. V uplynulém roce Čína postavila podle údajů Světové rady pro větrnou energii (GWEC) nové větrné elektrárny o výkonu 30,8 gigawattu, čímž se stala světovým lídrem ve větrné energetice. Každá třetí taková elektrárna dnes stojí v Číně.

Během roku 2015 se totiž celková kapacita čínských „větrníků“ zvýšila o sedmadvacet procent a dosáhla 145,4 gigawattu, čímž poprvé v historii přeskočila výkon elektráren v Evropské unii, který byl ke konci loňského roku 141,6 gigawattu. „Byl to skvělý rok pro velké trhy – Čínu, USA, Německo a Brazílii, kde se všude stanovily nové rekordy,“ prohlásil Steve Sawyer, generální sekretář GWEC.

Ani Evropská unie jako celek si v minulém roce nevedla špatně, když se výkon větrných elektráren zvýšil o více než dvanáct gigawattů. Větrné elektrárny na celém světě pak dosáhly celkového výkonu 432,9 gigawattu, což představuje meziroční zvýšení o sedmnáct procent. Po Číně mají větrné elektrárny s největší kapacitou USA a Německo, které mají celkový instalovaný výkon ve výši 74,5 a 44,9 gigawattu. Ve velkých zemích se však loňské rekordy ve výstavbě nových kapacit již nebudou podle expertů letos opakovat.

Ambiciózní cíl

Čína chce nicméně i v letošním roce výrazně spoléhat na rozvoj větrných elektráren v boji proti znečištění ovzduší. Nové zdroje mají dopomoci k dosažení cíle, který představuje dramatické snížení výroby energie z uhlí o šedesát procent během příštích pěti let. K investicím napomáhá i to, že klesají ceny technologií pro větrné, ale rovněž solární zdroje.

Za boomem větrníků však loni stála i regulační opatření. Investoři totiž chtěli elektrárny dokončit během loňského roku ještě předtím, než byly sníženy ceny za čistou energii. Podpora ovšem zůstává štědrá i v letošním roce. Investice do větrných elektráren budou dál vysoké.

Letos by se proto kapacita větrných zdrojů měla podle čínského Národního úřadu pro energetiku zvýšit o 30,83 gigawattu, což představuje zhruba pětinové navýšení oproti loňskému roku. Čínská vláda přitom původně chtěla dokonce zopakovat rekordní výsledek z předchozího roku. „Cíl je velmi vysoký,“ komentoval pro agenturu Bloomberg Š'Jen, analytik šanghajské UOB Kay Hian Investment, „nové projekty budou v regionech s nízkou nevyužitou kapacitou, což nabízí dobrou ziskovost pro investory.“ Nejvíce větrných zdrojů získalo povolení k výstavbě v čínské provincii Che-nan, kterou následuje Šan-tung.

Větrná energie ve světě (celkový instalovaný výkon v gigawattech)
  2014 2015
Čína 114,6 145,4
Evropská unie 129,1 141,6
USA 65,9 74,5
Zbytek světa 60,1 71,4

Zdroj: Světová rada pro větrnou energii

Nedostatečná kapacita

Prudký rozmach větrných elektráren, jejichž celkový výkon se od roku 2012 zdvojnásobil, přináší ovšem i řadu problémů. Distribuční síť totiž nemá kapacitu na to, aby připojila všechny zdroje, které proto jedou často naprázdno.

Čínská asociace provozovatelů větrných elektráren si tudíž podle britského deníku Financial Times stěžovala na úřady ve třech čínských provinciích, a to Kan-su, Jün-nan a Sin-ťiang, že zakázaly připojení větrných elektráren do místní distribuční sítě. Asociace dokonce zvažovala soudní spory s lokálními vládami. Větrné elektrárny přišly totiž podle ní kvůli odpojení od elektrické soustavy v loňském roce o osmnáct miliard jüanů (64,8 miliardy korun).

Důvodem je řada obstrukcí ze strany provincií. Konkrétně v řídce osídlené provincii Sin-ťiang, kde jsou velké energetické projekty vzdáleny od dostupných trhů s energiemi, byly větrné zdroje požádány se odpojit do té doby, dokud nebudou mít smlouvy na dodávky elektřiny mimo region. Export z provincie ale čelí konkurenci větrných elektráren z ostatních částí Číny, což znamená, že sehnat kontrakt na dodávku energie není jednoduché.

Podobných potíží si jsou ostatně vědomy čínské centrální úřady v Pekingu. Národní úřad pro energetiku dokonce přikázal podle britského listu distribučním společnostem, aby „připojily všechny obnovitelné zdroje energie, které splňují technické standardy“.

Rozvoj větrných zdrojů v Číně tak naráží na stejné limity jako například v Německu, kde má přenosová soustava rovněž problémy s přílivem energie do sítě v době, kdy začne foukat. Rychlost výstavby větrných elektráren tak přesáhla možnosti přenosové sítě v provinciích Vnitřní Mongolsko, Ťi-lin, Ning-sia nebo například zmíněných Kan-su a Sin-ťiang.

Převzato z časopisu Euro, autor článku: Vladan Gallistl

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek