Čínské investory zajímají fúze, akvizice a technologie – příležitosti pro český export i univerzity

26. 9. 2016 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

Hlavním tématem investičního semináře, který 21. 9. 2016 v Šanghaji pořádal CzechInvest společně s Generálním konzulátem ČR, byly příležitosti ve fúzích a akvizicích. Sektorově se seminář pro potenciální čínské investory zaměřil na letectví, automobilový průmysl, ICT a priority v agendě Průmysl 4.0.

Česko chce čínské investory oslovit s nabídkou stabilního prostředí, příznivých makroekonomických podmínek a technologických oborů s propojením na vědu a výzkum. Zajímavé jsou ty akvizice, které otevírají dveře na čínský trh.

Investiční seminář Šanghaj 2016

Investiční seminář Šanghaj 2016

Čínské investice na vyspělých západních trzích jsou v převážné míře motivovány snahou o jejich udržitelnost s nízkým rizikem. O tom, že Česko nabízí pro přímé zahraniční investice i dlouhodobou stabilitu, se snažil čínské investory přesvědčit seminář „Czech Republic: Your Gateway to the European Market and Innovation“. Podle generálního konzula ČR v Šanghaji Richarda Krpače investicím v Česku nenahrává pouze současný růst HDP, nízká nezaměstnanost a stabilní bankovní sektor. ČR navíc nebyla tolik zasažena finanční krizí v roce 2008 a je v zahraničí považována za bezpečnou zemi, v mezinárodním srovnání dokonce 6. nejbezpečnější, jak na semináři doplnil ředitel divize zahraničních aktivit agentury CzechInvest Tomáš Vavrečka.

Právě obavy o bezpečnost, podpořené posledními teroristickými útoky na některá evropská města, vnímají Číňané citlivě. Zatímco cesty čínských turistů do zemí západní Evropy v některých případech stagnují, střední Evropa a Česko nyní zaznamenávají větší počet příjezdů z Číny.

Podle informací zástupce konzultingové společnosti KPMG Garryho Xu, prezentovaných na semináři, se polovina čínských fúzí a akvizic v Evropě odehrála v posledních dvou letech.V ČR je za poslední rok velmi aktivní šanghajská energetická a finanční skupina CEFC, působí tu však i další čínští investoři. Jako příklad je možné uvést loňskou akvizici čínského Shaangu Power v brněnském výrobci turbín Ekol anebo investici firmy Changhong v Nymburce do výroby televizních obrazovek. Zde se původně jednalo pouze o výrobu, ale v plánu je také výzkumné a vědecké centrum. Další čínskou výrobní investicí, opět do televizorů, plánuje firma Hisense v Plzeňském kraji.

Jak je vidět v případě nákupů českých firem zmiňovanou CEFC anebo u dalších investic, které Čína realizuje na vyspělých trzích, prioritou jejích firem budou i nadále fúze, akvizice a rovněž transfer technologií. Z pohledu českých firem je perspektivní hlavně taková akvizice, která pro ně znamená otevření nového trhu. To by mohla přinést spolupráce firem Ekol a Shaangu Power, možnosti se nabízejí i u investice CEFC do podniku Strojírny Ždas anebo Pivovarů Lobkowicz.

Společný výzkum a vývoj nových technologií v Česku jsou pak další cestou, která znamená pro české firmy a vědecká pracoviště příležitosti. Ať již jde o Changhong v Nymburce, spolupráci ČVUT s CNR – China North Railway při vývoji elektrických pohonů anebo nedávno avizovaný zájem firmy Wanfeng Auto Holding z provincie Zhejiang na vybudování výzkumného centra v oblasti letectví.

Inormace poskytnuta Generálním konzulátem České republiky v Šanghaji (Čína). Autor: Štěpán Vojnár, konzul pro obchod, ekonomiku, kulturu a školství.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek