Čínský státní podnik převezme švýcarskou společnost

8. 2. 2016 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

Dne 4. února 2016 v Basileji v centrále chemického koncernu Syngenta předstoupil před švýcarské novináře Ren Jianxin, prezident správní rady China National Chemical Corporation (ChemChina), a oficiálně oznámil završení snahy o převzetí švýcarského koncernu.

Podle slov prezidenta správní rady státní čínský podnik ChemChina zaplatí za převzetí Syngenty 43 mld. USD nebo 465 USD za akcii, k této částce nabízí ChemChina ještě za 5 CHF speciální dividendy. Celkově činí nabídka 480 CHF za akcii. Transakce bude ukončena v okamžiku, kdy minimálně 67 % akcionářů Syngenty prodají svůj podíl. Po ukončení transakce bude Syngenta stažena z burzy.

Na rozdíl od nedávné nabídky amerického koncernu Monsato (která ovšem byla stáhnuta po odmítnutí návrhu převzetí) platí Číňané v hotovosti: nabídka Američanů končila na cca 470 CHF za akcii, a to platbou částečně vlastními akciemi a částečně hotově. Vzhledem k tomu, že předpověď vývoje ceny na turbulentním akciovém trhu je problematická, je nabídka čínské strany platby „na dřevo“ jednoznačně atraktivnější.

Prezident koncernu Syngenta Michel Demaré se během tiskové konference snažil rozptýlit obavy spolupracovníků i veřejnosti – po oficiálním převzetí nehrozí odbourání pracovních míst ani v basilejské centrále, ani nikde jinde ve Švýcarsku, ani globálně na světě. Ve Švýcarsku nehrozí zánik výzkumného a produkčního potenciálu, nepředpokládá se změna v sídle koncernu (na rozdíl od americké nabídky, kdy bylo zřejmé, že Basilej jako sídelní město Syngenty končí).

Syngenta zaměstnává celkově cca 28 000 pracovníků, z toho cca 3 300 ve Švýcarsku, a to jak v sídle v Basileji, tak ve vývojovém centru v Montey. Převzetí Syngenty není z důvodu šetření nákladů, ale z důvodu růstu koncernu.

Silně fragmentovaný čínský trh má dle vedení koncernu Syngenta velký potenciál růstu. Doposud má Syngenta na čínském trhu pouhý 6% podíl, a přitom jde o 6 % celosvětové zemědělsky obhospodařované plochy, která by měla uživit 22 % světové populace. Je evidentní, že je zde velký prostor pro zvýšení produktivity.

Nicméně i přes tyto optimistické výhledy reagovali akcionáři na převzetí koncernu Syngenta překvapivě skepticky: akcie 3. 2. 2015 stouply o nevýrazných 2,7 % na 403 CHF a jsou tak daleko za akciovým prodejním cílem. Důvodů pro zdrženlivost je více – panuje nejistota a nejasnosti týkající se způsobu financování obří transakce pomocí „přemosťující“ aliance jedné čínské a jedné mezinárodně operující banky – ani jedna nebyla specifikována.

Problém může také působit americký Výbor pro zahraniční investice, organizace zkoumá, zda prodejem nejsou poškozené národní zájmy a bezpečnost USA. Koncern Syngenta je klíčovým dodavatelem chemické ochrany rostlin pro americké farmáře, produkce Syngenty má tedy strategický význam pro potravinovou bezpečnost USA. Je ovšem pravdou, že koncern Syngenta podal žádost o přezkum k Výboru dobrovolně, nebyl povinován žádným předpisem či zákonem. A Výbor v minulosti také potvrdil prodeje amerických firem včetně přesunu do čínských rukou.

Státní podnik ChemChina je velkým globálním hráčem, např. před měsícem koncern koupil za cca 1 mld. USD německého výrobce gumy a umělých hmot KraussMaffei. Cena transakce za koncern Syngenta ve výši cca 44 mld. USD je ovšem gigantická jak na čínské, tak také na švýcarské poměry, jde o zdaleka největší světovou čínskou akvizici. Druhý přírůstek v pořadí čínského portfolia je s odstupem kanadská těžební firma Nexen Inc., kterou koupila CNOOC za 18,2 mld. USD.

Syngenta je jedním z největších světových výrobců chemických látek pro zemědělství, např. pro ochranu rostlin, dodává pesticidy a osiva. Dle informací z diplomatické komunity jde Číňanům při koupi Syngenty také o know how v oblasti geneticky modifikovaných plodin.

V ČR působí Syngenta již od roku 2001 a je vnímána jako jednička na trhu pro ochranu zemědělských plodin.

Prodej koncernu Syngenta do čínských rukou byl ve švýcarských médiích široce komentován, převažoval opatrný optimismus. Všeobecně se soudí, že skutečně nedojde k uzavírání centrály ani k propouštění, čínské společnosti také dávají poměrně velkou svobodu vedení. Jiná věc však je, kdo ve vedení Syngenty zůstane, resp. kdo ji nově povede a kam čínskou Syngentu nasměruje.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Bernu (Švýcarsko).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek