Co způsobila lednová ropná bouře

11. 5. 2016 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Lednový propad ropy odhalil sílu, nebo spíš křehkost mnohých zemí. A i když se v současnosti ceny ropy vracejí ke svým hodnotám z listopadu 2015, jejich lednový propad odstartoval změny, které budou mít dlouhodobé dopady. Kdo jsou tedy ti výherci a poražení lednové ropné bouře?

Přestože jsou Spojené státy čistým dovozcem ropy, díky nízké ropě propadly jejich dlouhodobé investice do ropného průmyslu a to se následně propsalo do zpomalení americké ekonomiky na přelomu roku 2015 a 2016. Nicméně celkové současné ztráty by se měly v delším horizontu vyrovnat budoucím ziskům, protože nízké ceny ropy snížily náklady firmám a domácnostem, což v důsledku podporuje spotřebu a celkové investice.

Odhadovaný růst HDP eurozóny díky ropě

Naopak eurozóně propad cen ropy zachránil kůži před nízkým ekonomickým růstem, ale bohužel odvrátil pozornost od jejích dlouhodobých strukturálních problémů, jako je nízká konkurenceschopnost. Odhaduji, že propad cen ropy přidal do růstu HDP až 0,5 procentního bodu, což činí až jednu třetinu růstu HDP eurozóny z roku 2015. V dlouhodobějším horizontu však nízké ceny ropy eurozónu nezachrání před nutností zavedení strukturálních reforem. Podobně jako Spojené státy a eurozóna je také Čína čistým dovozcem ropy. Lednový pokles cen ropy Číně pomohl zmírnit pokles růstu HDP a paradoxně pomohl zvýšit důvěru trhů ve stabilitu čínské ekonomiky.

Rusko v čele s Vladimirem Putinem je hlavním poraženým lednové ropné bouře, a to i přes snahu ruských centrálních bankéřů. Pokles cen ropy umocnil ruskou recesi a Rusko pak v reakci bylo nuceno znehodnotit svoji měnu, aby si tak uchovalo vyšší dolarový příjem z ropy. I přes toto znehodnocení Rusku výrazně propadly příjmy do státní pokladny, což se také stalo jedním z důvodů, proč se Rusko v březnu nečekaně rozhodlo stáhnout ze Sýrie.

Vývoj na Ukrajině teď také spíš ukazuje na zdlouhavý konflikt než na jasnou demonstraci ruské síly. Vladimir Putin přešel od nákladných vojenských akcí k levnější formě politické hry skrze domácí televizní propagandu a politické vyjednávání z obavy z rostoucí nespokojenosti obyvatel Ruska s jejich životní situací. Ruskou ekonomiku momentálně drží nad vodou skvělá práce ruské centrální banky a hlavně její guvernérky, která neustále upozorňuje, že Rusko dlouhodobě potřebuje strukturální reformy a snížení korupce ve veřejném sektoru.

Odhadovaná hodnota ropné společnosti Aramco

Představitelé Saúdské Arábie (SA) v čele s korunním princem Muhammadem bin Salmánem zase v reakci na levnou ropu začali skloňovat slova jako diverzifikace, restrukturalizace či privatizace. Třicetiletý korunní princ představil svůj plán Saúdská vize 2030, který by měl snížit závislost Saúdské Arábie na příjmech z ropy. V rámci tohoto plánu by měla být uvedena na burzu společnost Aramco, která kontroluje veškeré zásoby ropy a těžební infrastrukturu v SA. Její odhadovaná hodnota je až dva biliony dolarů a pět procent jejích akcií by mělo být nabídnuto zahraničním investorům.

Druhá část plánu zahrnuje vytvoření fondu, který by disponoval prostředky až dvou bilionů dolarů určených na podporu domácích investic do neropného průmyslu od důlního po zbrojařský. Poslední část plánu zahrnuje otevření pracovního trhu ženám.

I když není jisté, jestli mladý a ambiciózní princ dokáže prosadit reformy v zemi ovládané starými strukturami náboženských funkcionářů, či zda dokáže ruská centrální banka uřídit recesi v Rusku, je bezesporu patrné, že nedávný pokles cen ropy bude mít dlouhodobé následky pro světovou politiku promítající se ve válce v Sýrii či v rovnoprávnosti žen v Saúdské Arábii a také pro světovou ekonomiku ve formě průmyslové struktury.

Převzato z časopisu Profit, autor: Jana Urbánková, analytička České spořitelny

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek