Adresář jordánských firem s potenciálem rozvoje obchodu se zeměmi EU

29. 3. 2017 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Adresář jordánských firem s potenciálem rozvoje obchodu se zeměmi EU Během 2. pololetí 2016 probíhala intenzívní jednání jordánské strany s Evropskou unií, jejichž předmětem byla realizace dohody „Compact EU – Jordan Action Plan“. Dohoda má podpořit v Jordánsku produkci, která přinese pracovní příležitosti tisícům syrských uprchlíků na jordánském území, bude stimulovat vznik dalších pracovních míst i pro Jordánce a současně zajistí výrobu vhodnou pro EU trh.

Dohoda „Compact EU – Jordan“, uzavřená v Londýně 11. 2. 2016 a podrobně rozpracovaná ve smlouvě o uvolnění pravidel původu zboží ze dne 19. 7. 2016, představuje komplexní nástroj k podpoře vzájemného obchodu i zaměstnání syrských uprchlíků na území Jordánska.

Na jordánské straně se za účelem naplnění dohody připravuje mj. otevření 18 nových průmyslových zón, které mají nejen poskytnout nová pracovní místa, ale také navýšit využití moderních technologií. Nové průmyslové zóny dostanou od státu daňové úlevy a současně firmy zde působící budou mít relativně zajištěný vstup produkce na jednotný trh EU. Pokud Jordánsko zaměstná ve vymezených sektorech cílový počet 200 000 syrských uprchlíků, rozšíří se tato zvýhodněná pravidla i na další výrobky z výhradně jordánského výrobního prostředí.

Ze strany EU byl za účelem přípravy celého procesu vyslán v prosinci 2016 do Jordánska obchodní expert Peter Bernhardt, jehož úkolem bylo kontaktovat jordánské firmy a vytipovat ty, které splňují podmínky obchodování se zeměmi EU. Mezi kritéria výběrového řízení patřila profesionalita managementu, připravenost k exportu, poprodejní servis, schopnost přizpůsobit produkty požadavkům EU trhu a flexibilita k potřebám EU.

V první fázi se P. Bernhardt zaměřil na firmy v průmyslových zónách kolem hlavního města Ammánu. Vyhodnotil seznam firem předaný jordánskou stranou a do užšího výběru nominoval 79 firem. Firmy splňující předpoklady a záruky pro obchodování se zeměmi EU pak zařadil do seznamu, který je publikován na webové stránce Jordan Industry Directory.

V seznamu uvedené firmy jsou kvalifikované k obchodování či eventuální výrobní spolupráci s evropskými firmami a pocházejí z následujících oborů: chemický průmysl, kosmetika, dřevozpracující průmysl, výroba nábytku, výroba plastů, zpracování gumy, všeobecné strojírenství a elektronika. P.Bernhardt během své mise navštívil většinu vytipovaných firem a jeho nástupce Hamzeh Shamail ve vyhodnocování firem pokračuje. Hodnocení se bude ve druhé fázi týkat i firem v průmyslových zónách mimo Ammán a v nově plánovaných 18 průmyslových zónách. Z uvedeného vyplývá, že seznam firem v adresáři bude stále průběžně doplňován.

Odkaz na seznam jordánských firem s perspektivou obchodu či výrobní kooperace s evropskými firmami předáváme tímto českým firmám a podnikatelům. Doporučujeme, aby české výrobní a exportní firmy z relevantních oborů v případě zájmu kontaktovaly přímo zde uvedené jordánské firmy za účelem rozvinutí vzájemné obchodní či výrobní spolupráce.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Ammánu (Jordánsko). Autor: Zpracoval: Ing. Josef Kostiha, ekonomický diplomat.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek