Další ratingová agentura varuje před hospodářskými problémy v Namibii

13. 12. 2016 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

motiv článku - Další ratingová agentura varuje před hospodářskými problémy v Namibii Agentura Moody’s na počátku prosince 2016 změnila u svého hodnocení namibijské ekonomiky výhled ze stabilního na negativní, přičemž ale zachovala rating Baa3. Následovala tak agenturu Fitch, která na počátku září ponechala Namibii úvěrové a investiční hodnocení BBB-, které odpovídá ratingu agentury Moody’s, avšak změnila výhled na negativní.

Před hluboce zakořeněnými strukturálními problémy varuje i pravidelná zpráva Mezinárodního měnového fondu (IMF) vydaná 8. prosince 2016, která konstatuje, že i přes silný hospodářský růst, se zranitelnost ekonomiky zvýšila.

Na změnu výhledu vývoje namibijské ekonomiky na negativní měla vliv celá řada faktorů, zejména dramaticky se zvyšující veřejný dluh, rostoucí deficit běžného účtu a relativně omezené devizové rezervy, vysoká závislost na klesajících příjmech z cel vybíraných Jihoafrickou celní unií (SACU) a dlouhodobá a vysoká nezaměstnanost. Hospodářský růst země v letošním roce navíc zpomalí na 2,5 % z 5,3 % v roce 2015.

Zpráva IMF zdůraznila, že pro udržení makroekonomické stability, zvládnutí rizik ve finančním sektoru, podporu vzniku pracovních míst a inkluzivního růstu bude pokračování umírněné politiky a reformní úsilí vlády. Vyzvala rovněž ke zmrazení platů ve státní správě, omezení transferů státem vlastněných společností a podobným entitám a také posílení odpovědného nakládání s veřejnými prostředky a výběru daní.

Ministr financí Namibie Calle Schlettwein v reakci na rozhodnutí agentury Moody’s uvedl, že se ekonomika země ještě nikdy nenacházela v tak nebezpečné situaci, jež je důsledkem dřívější expanzivní rozpočtové politiky, vývoje světové a regionální ekonomiky a náročného makroekonomického prostředí, jež znamenala bezprecedentní šok v domácím hospodářství.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Pretorii (Jihoafrická republika). Autor: Luboš Veselý.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek