Další snížení hospodářského růstu, zvýšení nezaměstnanosti a hrozba recese v Jihoafrické republice

1. 8. 2016 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

motiv článku - Další snížení hospodářského růstu, zvýšení nezaměstnanosti a hrozba recese v Jihoafrické republice Ekonomika Jihoafrické republiky zaznamenala v citlivém období před komunálními volbami další zpomalení hospodářského růstu a centrální banka na konci července 2016 opět snížila odhad růstu pro letošní rok na 0 %, s tím, že v roce 2017 by měl růst činit 1,5 % a v následujícím roce 1,7 %.

Snížení inflace a stabilizace kurzu randu umožnila centrální bance dále nezvyšovat základní úrokovou sazbu, která zůstává na 7 %. Dobrou zprávou je oživení v průmyslu, které se v květnu spolu se snížením dovozů, způsobeném nízkou poptávkou na domácím trhu, projevilo rekordním pozitivním saldem obchodní bilance ve výši 18,7 mld. ZAR.

Celkově za první pololetí export vzrostl o 11 % a import o 4 % ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Vývozu, který narostl nejvíce u zeleniny, strojů a elektroniky, nahrává i oslabení kursu jihoafrického randu. I přes tento pozitivní vývoj se dále prohlubuje deficit platební bilance, který ze 4,6 % HDP v posledním kvartále roku 2016 vzrostl na 5 % v prvním čtvrtletí roku letošního.

Roste také nezaměstnanost, která v současnosti dosahuje 27 % (přes 36 % pokud jsou započítáni lidé, kteří práci nehledají). Za první pololetí bylo zrušeno téměř půl milionu pracovních míst, zejména ve službách, zemědělství, dopravě a těžařském průmyslu. Jako neefektivní se přitom ukazují státní programy na boj s nezaměstnaností. Za její hlavní příčinu je označována klesající úroveň vzdělávacího systému a restriktivní pracovní legislativa.

K propouštění dochází i ve státní správě, kvůli úsporným opatřením, jež byla země nucena přijmout v souvislosti s hrozbou snížení úvěrového ratingu mezinárodních agentur do spekulativního pásma. Ve svém rozhovoru pro Financial Times na počátku července ministr financí Gordhan uvedl, že je vláda odhodlána přijmout potřebné strukturální reformy včetně změn v pracovním právu.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Pretorii (Jihoafrická republika).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek