Daňové změny 2016 ve znamení boje s neplatiči

7. 12. 2015 | Zdroj: BusinessInfo.cz

motiv článku - Daňové změny 2016 ve znamení boje s neplatiči Tvrdý boj s neplatiči daní. To je od nástupu nové vlády vlajková loď ministra financí Andreje Babiše. Daňové novinky pro rok 2016 jdou tedy především tímto směrem. Po letech naopak chybějí zásadní změny ve zdanění příjmu fyzických i právnických osob.

Pokaždé to bylo stejné. Přestože politici před volbami slibovali stabilizaci prostředí pro podnikatele, po volbách čekala živnostníky i firmy u daní z příjmu čtyřletá smršť změn. Zásadní úpravy přitom přicházely neustále a zároveň překotně, takže se na ně podnikatelé neměli čas připravit.

Daně z příjmu. Konečně klid

Pro rok 2016 bude změn v této oblasti minimum. Jedna z mála novinek se týká zvýšení daňového zvýhodnění na druhé a třetí vyživované dítě. Další úpravy reagují na požadavky Evropské unie, která sjednocuje výklad v daňové oblasti mezi jednotlivými zeměmi EU.

„V novele se navrhuje zvýšení daňového zvýhodnění na druhé vyživované dítě ze stávajících 15 804 korun ročně na 17 004 korun ročně a na třetí a každé další dítě ze stávajících 17 004 na 20 604 korun. Maximální výše daňového bonusu zůstává nezměněna,“ doplňuje Ladislav Malůšek z KPMG.

Další drobné změny se do zákona o daních z příjmů s účinností od roku 2016 promítnou v souvislosti s návrhy změn zákonů, které jsou již projednávány ve sněmovně nebo budou teprve projednány vládou. Například novela zákona o účetnictví, zákon rušící druhý pilíř důchodového spoření, změny zákonů v souvislosti s prokazováním původu majetku, úpravy zákonů v souvislosti se zákonem o evidenci tržeb nebo nový návrh zákona o hazardních hrách.

Podnikatelé na většinu změn daňové legislativy reagují negativně, jedna výjimka z poslední doby jim však dělá radost. Obnovila se totiž možnost prominutí sankce za chyby v daňových přiznáních, které nebyly záměrným podvodem či snahou o úmyslné krácení daní.

Více o změnách si přečtěte v textu Konečně klid, tradiční rozsáhlá novelizace daní z příjmů letos nebude.

Kontrolní hlášení: Nepříjemná novinka s tvrdými sankcemi?

Snaha ministerstva financí zefektivnit výběr daní vede k celé řadě nových opatření. Jedním z nejúčinnějších nástrojů má být od 1. ledna 2016 také tzv. kontrolní hlášení, které budou muset plátci DPH pravidelně zasílat finančním úřadům, a to výhradně elektronicky. Pokud zapomenete, hrozí vám přísné postihy.

Hlášení nenahrazují klasická přiznání, jsou pouze jejich doplňkem. Jedná se vlastně o kontrolní výkazy o všech přijatých i vydaných fakturách. Údaje z vystavených a přijatých daňových dokladů přitom nejsou žádnou novinkou. Ti, co platí daň z přidané hodnoty, je musejí evidovat i v současnosti. Rozdíl je pouze v tom, že bude potřeba zasílat údaje berním úředníkům.

Co je součástí kontrolního hlášení (KH) najdete ve formuláři Kontrolní hlášení k DPH na internetových stránkách finanční správy.

Firmy budou povinny odesílat KH jednou měsíčně. U podnikatelů (fyzických osob) je rozhodující lhůta, v níž podávají daňové přiznání. Znamená to, že kvartální plátci podají hlášení jednou za čtvrtletí. Ti, co odvádějí daň dvanáctkrát za rok, pak jednou za měsíc, a to nejpozději do 25. dne od skončení zdaňovacího období. Příklad: Budete-li platit DPH za leden až březen 2016, musíte vyplněný interaktivní formulář odeslat do 25. dubna 2016.

Pokuty a sankce za případné opominutí nejsou zanedbatelné. Pokud dodáte kontrolní hlášení později než v řádném termínu, aniž byste k tomu byli berními úředníky vyzváni, zaplatíte pokutu ve výši tisíc korun. Na deset tisíc se sankce vyšplhá, jestliže formulář dodáte v náhradní lhůtě na vyzvání úřadu. A ještě vyšší postih hrozí těm, co nepodají tzv. opravné či následné hlášení na vyzvání FÚ. Budete-li ho ignorovat, zaplatíte 30 tisíc – po opakované výzvě až 50 tisíc korun.

Hlášení nemusejí podnikatelé podávat, pokud nejsou plátci DPH nebo jsou pouze tzv. identifikovanou osobou (tedy plátci daně v zahraničí, kteří v Česku DPH neplatí).

Kontrolní hlášení. Qui bono?

Daň z přidané hodnoty je pro státní kasu nejdůležitějším odvodem. Výnosy z ní dosahují téměř 300 miliard ročně, což je více než ze všech daní z příjmu dohromady. Na podvodech a únicích souvisejících s DPH také stát nejvíce tratí.

Proč se Babišův rezort rozhodl sáhnout k tomuto nástroji, který je využíván v mnoha dalších zemích a jenž sám ministr financí označil za jednu ze svých priorit? „Kontrolní hlášení tím, že je podáváno elektronicky a obsahuje detailní údaje, umožňuje správci daně reagovat na daňový podvod v reálném čase. Ze zemí, které takový nástroj mají, přicházejí pozitivní ohlasy na jeho účinnost v boji s velkými daňovými úniky, především v oblasti tzv. kolotočových podvodů-karuselů,“ uvedla mluvčí Generálního finančního ředitelství ČR (GFŘ) Linda Paterová.

Zástupci finanční správy tvrdí, že zavedení kontrolního hlášení může státu přinést 5 až 10 miliard korun ročně.

A jak jsou české firmy na zavedení novinky připraveny? „Teprve v červenci 2015 jsme se dozvěděli, co vše bude nutné finanční správě reportovat a v jaké struktuře,“ říká odborník na nepřímé daně společnosti PwC Česká republika Martin Diviš.U velkých firem to znamená, že teprve od léta začaly upravovat své interní systémy tak, aby dokázaly automatizovaně vygenerovat a elektronicky podávat tato hlášení. Jde ovšem často o poměrně složité změny, které firmám mohou trvat i několik měsíců.

Hodně práce tedy aktuálně mají vývojáři podnikových systémů. „Některé údaje, které bude kontrolní hlášení vyžadovat, totiž firmy v současné době vůbec neschraňují a zjednodušeně řečeno, ve svém účetním systému na ně nemají políčko,“ doplňuje Diviš. Malé podniky s lokálním softwarem mají paradoxně situaci jednodušší a připraveny by měly být včas.


O tom, jaké podvody by mělo Kontrolní hlášení především omezit si přečtěte v článku Kontrolní hlášení k DPH: Proč má být účinnou zbraní na podvody na BusinessInfo.cz.

EET může omezit černou konkurenci

Nekompromisní boj, který dává slovu obstrukce na parlamentních schůzích nový význam, probíhá na konci letošního roku ve sněmovně. Pravicová opozice a zejména předseda TOP 09 a exministr financí Miroslav Kalousek jsou pevně rozhodnuti zabránit přijetí další novinky z dílny rezortu Andreje Babiše. Osud elektronické evidence tržeb po vzoru Chorvatska je tedy zatím nejasný. Původně měla fungovat už od počátku příštího roku, nyní se rýsuje odklad na druhé pololetí 2016.

Zavedení elektronické evidence tržeb bude jednou z největších změn pro podnikatele od začátku 90. let. Vláda se inspirovala chorvatským modelem, který je založený na on-line sledování všech hotovostních tržeb.

Obchodník či restauratér se při platbě zákazníka prostřednictvím internetu propojí se systémem spravovaným ministerstvem financí, který vygeneruje pro danou transakci unikátní kód. Díky tomuto kódu pak bude moci daňová správa zkontrolovat, zda podnikatel zahrnul příjmy z této platby do svých příjmů. I když se opatření jeví jako nepopulární, mnozí podnikatelé a jejich organizace ho podporují.

K tématu zavedení elektronické evidence tržeb jsme pro čtenáře portálu BusinessInfo.cz připravili minispeciál, ve kterém se tématu věnujeme obšírně.

„Vyšší daňové příjmy mohou udržet či dokonce snížit veřejné zadlužení, aniž by stát musel plošně zvyšovat daně při rostoucím tlaku na výdaje,“ argumentuje prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý. Dohled nad tržbami podle něj přinese výhodu také pro samotné podnikatele.

Hlavní zátěž – a to finanční i organizační - bude podle odstupující náměstkyně ministra financí Simony Hornochové na straně finanční správy. Projekt je ovšem technicky náročný na použitý software, který musí on-line komunikovat s celým podnikatelským sektorem přijímajícím hotovostní tržby.

Vznikající aplikace by měly umožnit fungování elektronické evidence tržeb přes několik typů zařízení, které lze připojit k internetu. Od pokladny přes počítač, tablet až po chytrý telefon. Právě konkurence dodavatelů má zajistit, podobně jako v Chorvatsku, aby náklady na technické vybavení byly pro podnikatele minimální. Měly by se prý pohybovat jen v řádu stovek korun měsíčně.

Elektronická podání: Benevolence berňáku končí

Dvoutisícová pokuta letos původně hrozila každému, kdo měl povinnost posílat finančním úřadům daňové formuláře prostřednictvím datové schránky, a místo toho je podával klasickými e-tiskopisy. V roce 2015 byli nakonec berní úředníci benevolentní, přechodné období ovšem s 1. lednem 2016 skončí a postihů bude přibývat.

Do roku 2014 museli podávat tato elektronická přiznání pouze plátci daně z přidané hodnoty (DPH), nyní se  ovšem nová povinnost vztahuje na všechny majitele DS bez výjimky a také nafirmy, jež potřebují mít účetní uzávěrku ověřenou auditorem.

Veškerá komunikace plátců daně s finančním úřadem bude od ledna 2016 možná výhradně datovou zprávou, která je buď signována uznávaným elektronickým púodpisem, nebo odeslaná prostřednictvím datové schránky. Podrobnosti se dozvíte v článku Elektronických podání přibylo, berní úředníci budou po novém roce přísnější na BusinessInfo.cz

O dalších změnách, které se týkají podnikatelů respektive plátců daní, si přečtěte ve speciálu Změny pro podnikatele od roku 2016.

Jakub Procházka, Dalibor Dostál

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek