Dánské státní dráhy DSB nakoupí 26 nových lokomotiv

26. 8. 2016

  • Země: DK - Dánsko
  • Datum zveřejnění: 26.08.2016

Představenstvo Dánských státních drah (DSB) schválilo návrh na nákup 26 nových elektrických lokomotiv. Tyto lokomotivy by měly v první řadě obstarávat regionální dopravu na ostrově Zéland, k čemuž budou využívány dvoupatrové vagóny. Nové elektrické lokomotivy mají nahradit současné dieselové, což přispěje ke zvýšení spolehlivosti vlakové dopravy a také ke zlepšení životního prostředí. Lokomotivy budou součástí standardní výbavy.

Vyhlášení veřejné soutěže se uskuteční pravděpodobně na podzim 2016 tak, aby první lokomotivy byly dodány do provozu na začátku roku 2020

            Nákup elektrických lokomotiv je součástí modernizačního procesu dánské železnice. Jedná se o první krok vedoucí k postupnému nahrazování již zastaralých dieselových lokomotiv a snižování závislosti na vlacích IC2 a IC4. DSB také uvedla, že vlaky IC4, které jsou dlouhodobě kritizované pro svoji nespolehlivost, se nestanou páteří dánské železniční dopravy, k čemuž společnost dospěla na základě provozních zkušeností. Budou nicméně i nadále využívány, a to až do dokončení elektrifikace železnice. Meziměstské vlaky IC4 dodávané italskou společností AnsaldoBreda měly nahradit některé zastaralé vlakové soupravy a přispět k modernizaci dánské železnice. Projekt byl nicméně od počátku provázen řadou kontroverzí (opakovaná prodlení dodávek a další nedostatky).

 DSB odhaduje, že vzhledem k dobré finanční situaci společnosti a smlouvě o přepravě uzavřené se státem, bude společnost schopná nové lokomotivy financovat sama bez státní podpory (pozn. DSB, největší provozovatel dopravy v Dánsku, je nezávislou veřejnou společností vlastněnou ministerstvem dopravy).

Tisknout Vaše hodnocení: