Data jsou nové zlato

2. 6. 2015 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Digitalizace lidské činnosti a všech součástí života je realitou, která přináší nové výzvy. Tyto výzvy se už diskutují na globální i evropské úrovni a Česká Republika má také co říci. Objem dat vyprodukovaných člověkem se stal obchodním artiklem budoucnosti.

Internet of Things (IoT) neboli internet věcí je fenomén, který je založený na vizi našeho světa jako jednoho fyzicky, digitálně i virtuálně propojeného systému jednotek a zařízení. Mnozí považují tuto vizi za obraz naší budoucnosti, která se ale stává realitou rychleji, než se předpokládalo. Digitální zařízení se starají místo nás o stále větší část našeho života. „Smart“ technologie v našich telefonech jsou schopné synchronizovat data s autem, domovem nebo městem a propojovat tak jednotlivé části naší existence.

Právě přítomnost technologií v každodenním životě změní naše vnímání světa, to jak vnímáme jeden druhého a ovlivní naše interakce s prostředím okolo nás. Novým nejcennějším předmětem na zemi jsou data. Člověk vyprodukuje za den nesmírné množství dat, které správným využitím mají cenu zlata.

Byznys s daty se začíná profilovat jako nejslibnější podnikatelské odvětví. V USA existují společnosti, které nabízí aplikace na každý aspekt lidského života. Společnost Handy operující v New Yorku a San Francisku nabízí aplikaci, která za váš vyřeší vše od úklidu bytu, doručení jídla, objednání květin, až po osobního asistenta, domácí opravy a vyprání oblečení. Vše pomocí informací o tom, kde a v jakém čase se bude nacházet člověk ochotný tyto služby provést.

Vize Internet of Things předpokládá, že každá věc na planetě bude digitálně adresovatelná, čili každý jeden předmět bude mít zabudovaný alespoň primitivní software a tedy IP adresu. Co to ale v praxi znamená? Pomocí smartphone získáte informace o jakékoliv věci pouhým dotekem.

Názor odborníka

V Jihomoravském inovačním centru (JIC) nedávno přednášel expert na fenomén IoT Rob van Kranenburg. Ten se domnívá, že v blízké budoucnosti nás čeká dramatický zvrat ve fungování ekonomiky. Ceny v obchodech už nebudou stabilní a jednotné, ale budou „šité na míru“ každému zákazníkovi zvlášť. Dynamické oceňování (dynamic pricing) dnes už v malém měřítku funguje. Během času se mění i ceny a záleží na vnějších podmínkách, jakým směrem se budou ceny pohybovat. Cesta taxíkem vás bude stát více za deštivého počasí. Tento princip využívá například známa služba Uber.

Zakladatel The Internet of Things Council Rob van Kranenburg přednášel v brněnském JICuZájem o IoT je i v Česku. Například na brněnském JIC proběhla v únoru networkingová akce 120 vteřin pro technologické firmy právě na toto téma. Jejím hostem a přednášejícím byl výše zmíněný Rob van Kranenburg, který je v rámci Evropy předním odborníkem na ekonomické a sociální aspekty fenoménu volně dostupných dat.

Vlastnictví enormního množství dat, které každý z nás vyprodukuje během jediného dne, je stěžejním tématem, kterému se van Kranenburg intenzívně věnuje. Mají veškerá data o nás skončit v soukromých rukou, nebo je reálné tato data ponechat spravovat veřejnosti? Je možné IoT vnímat jako společenský jev, který by měl být plně ovládán samotným člověkem – občanem?

Van Kranenburg vede skrze projekt SocIoTal výzkum, jak efektivně a bezpečně sbírat data a pomocí jakých mechanizmů dospět ke světu IoT, kde existují hranice soukromí jednotlivce. Vizí je vytvoření ekosystému, kde občané odevzdávají svá data k naplnění vyšších cílů, jako je například vznik „smart city“ s efektivním energetickým hospodařením a dopravou, za podmínky, že právě občané budou mít podíl na spravování vlastních dat.

Internet of Things v ČR

Málokdo ví, že v ČR už firmy podnikající v IoT fungují a jsou velice úspěšné. V rámci JIC je od roku 2015 nově na IoT zaměřen akcelerátor StarCube, který podporuje mezinárodní technologické startupy. Manažer StarCube Damir Čaušević se jako jeden z mála věnuje problematice IoT na české půdě, ačkoliv z pohledu byznysu. Sociální přístup k IoT nepopírá výhody podnikání s daty, naopak je podporuje, v případě, že soukromé společnosti nejsou vlastníkem dat samotných. Vzniká tak zajímavá diskuze mezi soukromým sektorem a názorovými proudy, který zastupuje van Kranenburg.

Na JIC sídlí hned několik firem, které založily svoje podnikání na datech, nebo do oboru IoT spadají. Společnost GINA Software například vyvíjí mapový software pro mobilní zařízení umožňující navigaci v náročném terénu, koordinaci týmů a efektivní výměnu geografických informací. Úzce spolupracuje s lidmi, kteří pracují přímo v akci - se záchranáři, lidmi z bezpečnostního sektoru a ekology. Systém byl využíván při záchraně lidských životů např. na Haiti a v Japonsku.

Další firma, Clever Analytics, je schopná zobrazit jakákoliv data nad mapou. Jejich systém optimalizuje marketingové strategie, umístění poboček nebo mapuje chování zákazníků. Možnosti využití dat na mapě jsou v podstatě neomezené.

Sewio Networks vyvíjí unikátní systémy pro přesnou lokalizaci a sledování pohybu objektů uvnitř budov, v podstatě je to indoorová GPS. Tyto systémy jsou často využívány pro řízení provozu v logistických centrech, jako bezpečností systémy v důlním průmyslu nebo také jako systémy pro monitorování pohybu osob při sportovních či kulturních akcích.

Rob van Kranenburg

  • zakladatel The Internet of Things Council
  • autor publikace „The Internet of Things“
  • spoluzakladatel projektu Bricolabs
  • community manager v evropském projektu Sociotal
  • člen výzkumné instituce IERC


Převzato z časopisu Connect. Autorka článku: Mária Rosincová, Jihomoravské inovační centrum

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek