TAČR ocenila nejlepší projekty aplikovaného výzkumu za rok 2017

22. 9. 2017 | Zdroj: Technologická agentura České republiky (TA ČR)

Nové způsoby myšlení, jednání, komunikace i spolupráce. To jsou podle zástupců inovačních společností a akademiků základní stavební kameny pro další rozvoj v oblasti vědy a výzkumu. Den Technologické agentury ČR (TA ČR) vyvrcholil galavečerem, na kterém byly oceněny nejlepší české projekty aplikovaného výzkumu ve čtyřech kategoriích.

V pořadí už pátý ročník Dne Technologické agentury ČR (TA ČR) začal konferencí Open Science, jejíž název vyjadřuje právě otevřený výzkum, otevřené inovace a otevřenost světu. 

„Naším cílem je upozornit společnost na hlavní oblasti inovačního ekosystému, který pro svůj hladký rozvoj vyžaduje. Jsem rád, že to diskutující odborníci ze světa výzkumu i byznysu potvrdili a jsou ochotni podílet se na přenosu těchto myšlenek do praxe,“ uvedl ředitel TA ČR Petr Očko.

Prestiž a váhu dodali diskutovaným tématům svou účastí představitelé jedněch z nejlépe hodnocených inovačních center na světě. Japonskou NEDO zastoupil její výkonný ředitel Makoto Watanabe. Jako důkaz o tom, že je spolupráce výzkumného a komerčního sektoru přínosná pro společnost, uvedl využití fotovoltaiky. Díky ní se cena energie v Japonsku snížila 200krát. „Je to jasný důkaz toho, jak užitečné je, když občas lidé z byznysové sféry přejdou do výzkumu a naopak,“ podotkl k tomu generální ředitel finské agentury Tekes Pekka Soini. Důležité je podle něj výzkumné pracovníky a univerzity více motivovat ke spolupráci s komerčním sektorem.

V panelové diskusi to následně potvrdili i představitelé českých výzkumných pracovišť a firem. Vědečtí a výzkumní pracovníci podle nich někdy zbytečně trpí předsudky a obavami a spolupráci s firmami odmítají. Otevřenost byznys sféry směrem k akademikům je na mnohem vyšší úrovni. „Často to bývá zapříčiněno obavami našich pracovníků, kteří nevěří, že by jejich výsledky mohly být obecně prospěšné. A přitom právě v Japonsku to dokázali. Jsem proto vděčná za program GAMA od TA ČR, který se tento negativní aspekt snaží překonat a umožňuje nám, abychom si naše koncepty mohli ještě před jejich nabídkou firmám ověřit,“ říká Růžena Štemberková, z Kanceláře transferu technologií Jihočeské univerzity.

Koordinátor digitální agendy ČR Ondřej Malý poukázal také na to, že výzkum nemusí mít vždy za cíl objevit něco nového. Někdy stačí vhodně skloubit už hotové a fungující věci, a dát jim tím zcela nový rozměr. Jako příklad uvedl chytré telefony společnosti Apple. Ani její technologičtí experti nezačínali od nuly, jen dali dohromady to, co dobře fungovalo jako samostatné jednotky a pak už jen dál pracovali na inovování výsledného produktu. A právě uvolnění se a nová forma sjednání a spolupráce může podle Reného Kubů, ředitele pro strategii v ČR společnosti Microsoft, přinášet zcela nečekané výsledky: „Přestaňme lidi nutit k výkonu tady a teď a dejme jim volnost. Geniální věci vznikají často náhodou, ne jen po letech strávených v laboratoři. Tam nespadlo jablko na hlavu ani Isaacu Newtonovi.“

Progresivní firmy sbíraly ceny

Den TA ČR vyvrcholil galavečerem, na kterém byly oceněny projekty aplikovaného výzkumu ve čtyřech kategoriích.

„Ceny TA ČR mají být motivací pro udržení nastavené trajektorie spolupráce v oblasti aplikovaného výzkumu. Udělujeme je v kategoriích Řešení pro kvalitu života, Ekonomický přínos, Užitečnost řešení a Originalita řešení. Odborná porota vybírala z osmatřiceti projektů, které postoupily do užšího výběru ze stovek projektů, které naše agentura finančně podpořila,“ konstatoval Petr Očko.

Cenu za vítězství v kategorii Řešení pro kvalitu života získali zástupci firmy Beznoska, s.r.o. a Masarykovy univerzity (rostoucí tumorózní endoprotéza stehenní kosti). Trofej za Originalitu řešení převzali autoři "výzkumu a vývoje pokročilých tenkovrstvých elementů pro sledování časové proměnné pomocí kalibrovatelné barevné změny".

Za Ekonomický přínos ocenila porota autory výzkumu a vývoje vysoce přesných řezných nástrojů nové generace, jež využívají inovativní technologie a progresivní materiály, a to z firmy Ham - Final s.r.o. a Západočeské univerzity v Plzni. Kategorii Užitečnost řešení ovládly Technická univerzita v Liberci a VÚB, a.s. s projektem vysoce funkčních bariérových termoregulačních a termoizolačních smart textilií.

Speciální kategorií je Cena budoucnosti pro jeden z vítězných projektů ve zbylých čtyřech kategoriích. Trofej pro vítěze - firmu Beznoska a Masarykovu uzniverzitu - byla vyrobená na 3D tiskárně.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek