Desatero pro obchodování s Estonskem

1. 3. 2015 | Zdroj: CzechTrade

Agentura CzechTrade připravila pro české podnikatele se zájmem o obchodní vztahy s Estonskem deset doporučení pro obchodování s tímto teritoriem.

  1. Nepodceňujte vývoj, kterého Estonsko dosáhlo.
  2. Připravte se na to, že budete srovnáváni se skandinávskými konkurenty. Samo Estonsko se považuje spíš za jižní Skandinávii, než za pobaltskou zemi.
  3. Před vstupem do Evropské unie se Estonci účastnili společných pobaltských projektů, v posledních letech ale spíše zdůrazňují svoji odlišnost.
  4. Estonci mají jinou mentalitu, styl života i jazykovou příslušnost. Estonština patří do ugrofinské a litevština s lotyštinou do baltské skupiny jazyků.
  5. Estonci jsou pracovití, státní správa je štíhlá, poměrně pružná a transparentní.
  6. Na rozdíl od srdečných Lotyšů dávají Estonci přednost přímočarému věcnému přístupu.
  7. Buďte vždy pečlivě připraveni na jednání a vystupujte asertivně bez stínu pochybnosti.
  8. Začněte obchodní jednání v angličtině, přestože později často stejně přejdete na ruštinu. Některé úřední dokumenty existují pouze v estonštině.
  9. Věnujte zvýšenou pozornost psaným dokumentům, smlouvám i dohodnutým podmínkám. V Estonsku více než jinde platí, že „co je psáno, to je dáno“.
  10. Pokud je vaše firma registrována v estonském Obchodním rejstříku, pamatujte na každoroční aktualizaci údajů. Tu musíte provést v období od 15. ledna do 15. dubna. V opačném případě bude registrace pozastavena nebo zrušena.
Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek