Desatero pro obchodování s Mexikem

3. 6. 2016 | Zdroj: CzechTrade

motiv článku - Desatero pro obchodování s Mexikem Agentura CzechTrade připravila pro české podnikatele se zájmem o obchodní vztahy s Mexikem deset doporučení pro obchodování s tímto teritoriem.

1. Dobře se oblečte

Buďte skuteční profesionálové v reprezentaci vaší firmy i vás samých. V Mexiku stále platí, že „šaty dělají člověka".

2. Počítejte s volnějším pojetím času

Buďte trpěliví a vytrvalí. Neměřte čas v Mexiku časem evropským. Raději si na vše vyhraďte více času.

3. Získejte osobní důvěru

Navazujte osobní vztahy. Zvěte a přijímejte pozvání. Pamatujte, že společenský prvek je v Mexiku stejně důležitý jako ten obchodní.

4. Tolerujte nedochvilnost

Očekávejte, že váš partner dochvilný nebude, vy ale vždy choďte včas.

5. Nikdy nekritizujte

Buďte důslední, ale ne arogantní a nikdy partnera nekritizujte, a to ani konstruktivně!

6. Přivezte dárky

Mějte připraveny vhodné dárky. Zpočátku evokující vaši firmu či Českou republiku, později můžete vybrat i něco netradičního, dle zájmu obchodního partnera.

7. Zeptejte se na rodinu

Zajímejte se v hovoru o rodinu vašeho obchodního partnera. V mexické kultuře je rodina středobod a očekávejte, že i váš partner kolem ní přizpůsobí své obchodní plány.

8. Upřednostněte osobní kontakt

I v Mexiku platí, že nejlepší je osobní jednání. Pokud se nemůžete momentálně setkat s obchodníkem osobně, raději telefonujte, než abyste posílali e-mail.

9. Respektujte dobu oběda

Mezi 14. až 16. hodinou se nesnažte někoho v Mexiku zastihnout, v tu dobu Mexičané obědvají. Podobně tak od půlky prosince až do Tří králů a o velikonočním týdnu ctí Mexičané svátky a v této době těžko někoho zastihnete.

10. Použijte španělštinu

V Mexiku je to se znalostí angličtiny lepší než v jiných latinskoamerických státech, protože mnoho Mexičanů má pracovní zkušenost ze Spojených států nebo tam mají příbuzné. Přesto je lepší využít španělštinu (nebo španělského tlumočníka). Tu Mexičané preferují, a zejména starší generace jiný jazyk neovládá.

Převzato z časopisu E15 Český export, přílohy divize Euro E15, vycházející ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí ČR a agenturou CzechTrade.

Tip: Obchodní desatera pro vybrané země světa / rychlá zkratka BusinessInfo.cz/10zo

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek