Patnáct rad pro obchodování s Polskem

1. 3. 2015 | Zdroj: CzechTrade

Agentura CzechTrade připravila pro české podnikatele se zájmem o obchodní vztahy s Polskem několik doporučení pro obchodování s tímto teritoriem.

1. Poláci jsou velcí nadšenci, anebo dokonce nenapravitelní optimisté. Během podnikání v Polsku je nutné udržet smysl a realismus ale pamatujte také, že kladný přístup a odhodlání podporuje úspěch.

2. Poláci mají velmi rádi pochvaly ale jenom ty zasloužené, proto také nepřehánět s komplimenty, Poláci jsou citliví na faleš.

3. Přístup k byznysu se značně liší u lidí z velkých měst a těch z vesnic a malých městeček. Je velmi viditelný rozdíl mezi Polskem A a Polskem B. Je nutné přizpůsobit svůj přístup hodící se k regionu, obzvlášť během jednání.

4. Poláci jsou velmi citliví na historické události, naučte se pár podstatných faktů z polské historie. Získáte tímto způsobem úctu vašeho partnera.

5. Z hlediska jednání může být důležité to, kdo platí za oběd, na kterém jste se domluvili. Netrvejte příliš silně na tom, že budete platit vy. Ale v situaci, že na setkání jste zval vy, nezapomeňte nabídnout takové řešení.

6. Pro polské podnikatele je velmi důležité pečovat o neformální vztahy, často stvrzované konzumací alkoholu. Snažte se nebýt lhostejnými k takovým pozváním.

7. V Polsku je zvláštní důraz kladen na přesnost. Příjezd v čas, je výrazem úcty pro vašeho partnera.

8. Při větších investicích je důležité udržet vztahy s místní komunitou. Často roli prostředníka přejímají takové orgány jako: obec, církev, Sbor dobrovolných hasičů, aj.

9. V Polsku funguje přesvědčení, že polský jazyk, je velmi obtížný a nedostupný pro cizince. Naučte se pár základních slov, to vám pomůže prolomit stereotyp a zlepšit vztahy s obchodními partnery.

10. Je nutné určit proporcionální počet zástupců v průběhu obchodního jednání, příliš velká delegace může být vnímána jako nátlak.

11. Nepoužívejte stereotyp líbání rukou žen, to je již zastaralé a může být negativně vnímáno mnoha ženami.

12. Poláci rádi přijímají dary, ale s ohledem na citlivost tématu korupce, by však neměly být příliš drahé.

13. Při stanovení termínů jednání a agendy jednání, je nutné věnovat pozornost polským církevním svátkům, pro mnoho Poláků jsou zvláště důležitou součástí národní identity.

14. Rodina je častým tématem během rozhovorů, projevte svůj zájem a řekněte něco o své rodině, získáte tím důvěru svého partnera.

15. Poláci těžko snáší kritiku, ale zároveň rádi kritizují stát i sami sebe. Je lepší se k této kritice nepřipojovat.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek