Desetiletý modernizační plán thajské armády schválen

27. 4. 2017 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Desetiletý modernizační plán thajské armády schválen Thajsko schválilo desetiletý modernizační plán armády, jehož cílem je zvýšit bojovou připravenost všech jejích složek. Spolu s tím má dle potřeby docházet také k dílčím organizačním změnám včetně asistence domácímu obrannému průmyslu.

Plán s názvem Modernisation Plan: Vision 2026 je v souladu s hlavními rozvojovými plány thajských ozbrojených složek včetně Národního strategického plánu rozvoje (2017–2036), Národního strategického obranného plánu (2017–2036) a Hlavního plánu pro obranný průmysl (2015–2020). Počítá s úpravou výdajů v závislosti na vývoji HDP – zvyšování při růstu HDP a naopak omezením v případě nepříznivého vývoje. Rozpočet má do budoucna fungovat zprvu s objemem ve výši 1,4 % HDP, postupně má dojít k navýšení až na 2 % HDP.

Obranný rozpočet na rok 2017 (který je vždy schvalován na období od října roku předcházejícího do září roku aktuálního) činí cca 6,1 mld. USD. Oproti roku 2016 tak vzrostl přibližně o 2 %. Do roku 2021 by měl dle odhadů SDI (Strategic Defense Intelligence) každoročně posílit o více než 4 % až na konečnou částku 6,9 mld. USD.

Nový plán v obecné rovině navazuje na modernizační a rozvojový program ozbrojených sil Thajska posledních let a do značné míry tento trend potvrzuje. V posledních letech došlo ke strategickým rozhodnutím ohledně nákupu ponorek, tanků, bojových a výcvikových letounů, fregat, vrtulníků, obrněných transportérů, ručních zbraní a dalšího vybavení, přičemž větší část z nich připadá na zahraniční dodavatele. Očekává se, že v následujícím období bude tento trend pokračovat, mimo jiné s ohledem na potřebu postupné modernizace některých stávajících systémů, včetně evropských.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Bangkoku (Thajsko). Autor: Ing. Jan Špiler, vedoucí ekonomického úseku.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek