Díky inteligentním "super radarům" je méně dopravních přestupků v Maďarsku

27. 5. 2016

  • Země: Maďarsko
  • Datum zveřejnění: 26.05.2016
  • Zdroj: http://minap.hu/cikkek/vartnal-kevesebb-szabalysertest-eszlelt-veda-az-elso-honapban; http://index.hu/belfold/2016/04/05/es_mostantol_mindent_lat_a_szupertraffipax/

Díky nedávno instalovaným „super radarům” je v Maďarsku méně dopravních přestupků– sděluje policie.

Co je to super-radar, v Maďarsku známý jako "Véda"? Jedná se o inteligentní kamerový systém, která mimo jiné měří rychlost, sleduje, zda je zapnutý pás na předních sedadlech, kontroluje, jestli je zaplacené povinné pojištění a zda je platná technická zkouška na voze, dále vidí a dokumentuje, jestli jste přejeli plnou čáru, červenou nebo se pohybujete v autobusovém pruhu. Kamery přestupky registrují automaticky a obratem je posílají příslušníkům policie.

Projekt byl skoro zcela dotován Evropskou unií (její hodnota dosahovala 14,5 miliard forintů – 46 miliónů eur). Instalovalo se celkem 365 kamer na 136 místech republiky (jejich seznam je veřejně dostupný například na stánkách policie) a měří se i s dalšími 160 mobilními kamerami. Kontrolují v průměru milión aut denně.

Systém se na ostro rozjel 5.dubna 2016. Policie si vychvaluje její efektivnost: do poloviny května bylo registrováno 29 tisíc přestupků, což je méně, než se očekávalo. Dá se tedy předpokládat, že kamery mají odstrašující sílu. Malá statistika na konec: v převážné většině se jednalo o překročení povolené rychlosti. V 116 případech nebyl zapnutý pás, 68 vozů jelo na krajnici a 27 jich přejelo přes červenou.

Mapa kamer:

Fixní kamery systému Véda v Maďarsku

 Zdroje:

http://minap.hu/cikkek/vartnal-kevesebb-szabalysertest-eszlelt-veda-az-elso-honapban

http://index.hu/belfold/2016/04/05/es_mostantol_mindent_lat_a_szupertraffipax/

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Maďarsku.

Tisknout Vaše hodnocení: