Dodavatele v Česku hledá Jaguar Land Rover i Bowman Power

14. 10. 2016 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Velká Británie je čtvrtým nejdůležitějším exportním cílem pro české vývozce. Česko se proto snaží připravit na dobu po vystoupení Británie z EU. Pokračují fóra s britskými byznysmeny a vývozci také mohou směrovat dotazy stran brexitu na telefonní informační linku.

Velká Británie je pátou největší světovou a druhou největší evropskou ekonomikou. Patří také mezi klíčové obchodní partnery České republiky. Loni byla pro české vývozce čtvrtým největším exportním trhem (po Německu, Slovensku a Polsku). Předstihla na tomto místě Francii. Vysokou úroveň ekonomických vztahů dokládá fakt, že Velká Británie dlouhodobě patří do první desítky největších obchodních partnerů ČR.

Celkový vzájemný obchodní obrat Česka s Británií se od roku 2000 zvýšil více než 3,5krát. Bilance vzájemné obchodní výměny vykázala loni dosud nejvyšší přebytek ve výši 4,9 miliardy eur ve prospěch Česka, což je meziroční růst skoro o 16 procent. Podobný trend pokračuje i letos a Británie se stala krátce dokonce třetí nejvýznamnější exportní zemí pro české firmy.

Velká Británie je významným trhem pro český průmysl. Zejména pro ten automobilový, pro všeobecné strojírenství a výrobu dopravních prostředků. Perspektivními obory pro český export jsou i subdodávky pro energetický, elektrotechnický a civilní letecký průmysl, ICT služby, design, sklářský, keramický a stavební průmysl, ale rovněž pro potravinářství.

Češi a Britové společně lobbovali za digitální ekonomiku

Podpora exportu do Británie ze strany Ministerstva průmyslu a obchodu ČR (MPO) zahrnuje letos organizaci účasti firem na významných výstavách, veletrzích a dále na různých akcích podporujících export českých podnikatelů, například ve formě seminářů a kulatých stolů pro podnikatele nebo dodavatelských fór. Již tradičním proexportním nástrojem se staly pravidelné konzultace náměstka ministra průmyslu a obchodu Vladimíra Bärtla a pracovníků MPO na Klientském centru pro export a další poradenství pro firemní klientelu.

Vhodnými iniciativami lobbuje MPO za zájmy podnikatelů v rámci struktur EU a při setkáních s významnými představiteli jak z politické sféry, tak z oblasti byznysu. V dubnu letošního roku například dojednalo a připravilo MPO společný česko-britský dopis na Evropskou komisi v agendě jednotného digitálního trhu a digitální ekonomiky.

Na leteckém veletrhu ve Farnborough jednali letos čeští exportéři
se zástupci koncernů, jako jsou BAE Systems a Rolls-Royce.

Dopis vyjádřil názor obou států, že on-line platformy mají být vnímány jako příležitost, nikoli jako hrozba, a nemají podléhat specifické regulaci, jelikož se na ně již vztahuje existující legislativa v oblasti hospodářské soutěže, ochrany spotřebitele, bezpečnosti dat a údajů. Dopis představili společně ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek a britská státní ministryně pro obchod a inovace baronka Neville-Rolfe při její dubnové oficiální návštěvě Prahy.

Významným konkrétním příspěvkem pro vzájemnou relaci bylo jednání ministra Mládka s britským státním ministrem pro obchod a investice lordem Pricem minulý měsíc, tedy již v „novém období" po referendu. Oba ministři vyjádřili zájem na pokračování rozvoje dosavadních velmi dobrých vzájemných vztahů. Tento zájem byl deklarován i při setkání ministra Mládka s britskou velvyslankyní v ČR Jan Thompson, respektive při pravidelných setkáních náměstka Bärtla se zástupcem velvyslankyně panem Voasem.

Nákupčí přijíždějí do Prahy na kontaktní dny

Exportéři se zájmem o britský trh by měli sledovat server www.businessinfo.cz a účastnit se dodavatelských fór s nákupčími velkých britských obchodních domů, připravených londýnskou kanceláří CzechTrade, které se konají v zasedacích místnostech budovy MPO. Tyto akce představují pro české firmy šanci dostat se do britských národních i nadnárodních řetězců.

Letos v lednu se již konal velký sourcingový den se skupinou Bowman Power Group, světovým lídrem v oblasti technologií rekuperace odpadové tepelné energie a její transformace na elektřinu. V dubnu bylo setkání s britskou firmou Snugbe, která působí v oblasti e-commerce. V Česku hledá dodavatele pro svůj plánovaný výrobní závod ve slovenské Nitře také britská automobilka Jaguar Land Rover (JLR).

Agentura CzechTrade nabízí českým firmám zařazení do databáze připravované týmem britských nákupčích, na základě níž budou moci být později kontaktováni přímo zástupci britské automobilky. Dlouhodobá spolupráce s touto společností vyústila již v první zakázku, a to se společností Futaba Czech, která bude JLR dodávat zhruba 70 ocelových dílů.

Druhé kolo byznysového setkání zaměřeného na ekologickou energetiku s firmou Bowman Power se uskutečnilo během Mezinárodního strojírenského veletrhu Brno 2016. Tam proběhly rovněž individuální konzultace firem zajímajících se o vývozy na britský trh. V červenci se konal ve Farnborough mezinárodní veletrh leteckého průmyslu, kde MPO již tradičně zajišťovalo oficiální účast České republiky. V rámci veletrhu jednaly české firmy i zástupci MPO o obchodní spolupráci s významnými partnery z řad leteckých firem, například Airbus Industries, BAE Systems, Rolls-Royce nebo GE Aviation.

Součástí marketingové strategie české účasti byl přílet malého českého letounu Zlín Z 143 LSi na výstaviště, pilotovaného z Prahy náměstkem ministra Bärtlem. Z chystaných akcí můžeme zmínit například připravovanou prezentaci českých firem z automobilového, leteckého a kompozitního průmyslu a ze zpracování kovů a elektroniky na veletrhu Advanced Engineering UK, který se bude konat příští měsíc v Birminghamu. Česká účast by mohla navázat na mimořádně úspěšnou českou expozici v loňském roce.

Česko chce zachovat volný pohyb zboží i osob

Přestože se českému exportu do Velké Británie nadále daří, na obzoru se objevil nový neočekávaný problém, a to připravovaný odchod Británie z Evropské unie. Ačkoli ve sféře obchodních a ekonomických vztahů fakticky nedošlo zatím k žádným změnám, je nutné očekávat dopady brexitu. Aktuálně ovšem nelze přesněji odhadnout tyto dopady ani na jednotlivé ekonomiky Evropské unie, ani třetích zemí. Vývoj vzájemných vztahů může tedy ovlivnit celá řada zatím neznámých faktorů.

V rámci EU přijde Česká republika o důležitého partnera na vnitřním trhu i ve společné obchodní politice, neboť s Velkou Británií sdílela podobné přístupy. Lze předpokládat, že i po brexitu zůstanou dobré obchodní vztahy mezi Českem a Británií zachovány. Nejen z hospodářského hlediska je v zájmu Česka udržet Británii co nejblíže EU. To znamená podporu toho přístup EU, který bude znamenat, že Velká Británie bude respektovat jak volný pohyb zboží a služeb, tak také volný pohyb osob.

Vzhledem k aktuální nejistotě lze v dohledné době u českých podnikatelů očekávat více opatrnosti a odkládání zásadních rozhodnutí, dokud nebude situace vyjasněna. Do budoucna bude důležité, aby se mezi EU a Velkou Británií podařilo nastavit preferenční obchodní režim a minimalizovat překážky vzájemného obchodu. V období po referendu mohly dovážející firmy zaznamenat pozitivní dopad oslabení britské libry, nicméně pro převládající exportéry to naopak dobrá zpráva není. A Velká Británie je pro Česko především exportním trhem.

Telefonní helplinka k brexitu

Aby se podnikatelé lépe orientovali v problematice brexitu, zprovoznilo MPO na portále Businessinfo.cz k této tématice speciální rubriku „brexit očima exportérů“. Speciál, který je průběžně doplňovaný a rozšiřovaný, je věnován dopadům na české podnikatele, kteří s Brity přímo obchodují, ale i na další české výrobce. Dopady jsou doplňovány dle dotazů podnikatelů zaslaných na brexit linku 800 133 331 (zelená linka pro export).

Odpovědi připravují pracovníci ministerstva průmyslu a obchodu, ministerstva zahraničí a dalších institucí a agentur. Volat lze bezplatně v pracovní dny od 9 do 17 hodin, mimo tuto dobu je k dispozici záznamník. Dotazy lze zasílat i e-mailem na export@mpo.cz nebo info@czechtrade.cz.

Podnikatelům je rovněž k dispozici Klientské centrum pro export na telefonním čísle 224 907 576 nebo na e-mailu kcexport@businessinfo.cz.


Převzato z deníku E15, autor: Jan Vosmanský, Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek