Dohoda o druhé jaderné elektrárně pro Turecko

2. 5. 2013

  • Země: Turecko
  • Datum zveřejnění: 01.05.2013
  • Zdroj: http://www.sabah.com.tr/Ekonomi/2013/04/29/2-nukleer-santralde-imza-atiliyor

ilustrační obrázekTurecký ministr pro energetiku Taner Yildiz prohlásil, že se Ankara o víkendu chystá zveřejnit, která země postaví druhou tureckou jadernou elektrárnu, projekt za 22 miliard dolarů (zhruba 435 miliard Kč).

Turecko, které v příští dekádě sesadí Velkou Británii z třetí příčky největšího spotřebitele elektřiny, plánuje v příštích deseti letech postavit několik jaderných elektráren a snížit závislost na importované ropě a zemním plynu. „Chystáme se uzavřít dohodu na výstavbu druhé jaderné elektrárny. Čína a Japonsko jsou největší adepti," řekl Yildiz novinářům.

Od Turecka se očekává, že si vybere japonské konsorcium Mitsubishi Heavy Industries a Itochu s francouzským GDF Suez, aby postavilo elektrárnu s kapacitou okolo 4,500-5,000 megawat. Turecká média ohlásila již v březnu, že dohoda o stavbě čtyř tlakovodních jaderných reaktorů u města Sinop v blízkosti Černého moře s celkovou kapacitou zhruba 4,5 gigawat bude podepsána tureckými a japonskými zástupci na začátku května. Stavba by měla začít v roce 2017.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraničního zastoupení MPO v Istanbulu.

Tisknout Vaše hodnocení: