Dohoda s EU zlepší podnikatelské prostředí v Kosovu

20. 5. 2016 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

motiv článku - Dohoda s EU zlepší podnikatelské prostředí v Kosovu Dne 17. května 2016 se v Prištině konala konference „High Level Conference on EU-Kosovo Stabilization and Association Agreement“ prioritně zaměřená na přínosy a příležitosti Stabilizační a asociační dohody pro kosovskou ekonomiku, ekonomický růst a zaměstnanost. Konferenci pořádal EU Office v Prištině společně s vládou Kosova.

Na zahájení konference vystoupili prezident Kosova Hashim Thaçi, komisař EK Johannes Hahn, premiér Kosova Isa Mustafa a ministr pro evropskou integraci Bekim Çollaku. Ve svých vystoupeních mj. vysoce ocenili uzavření dohody, kterou vidí jako smlouvu o budoucnosti Kosova.

Dále se shodli v tom, že dohoda povede k ekonomickému růstu, ke zlepšení podnikatelského prostředí, zvýšení ekonomické výkonnosti a ke zvyšování kvality místních produktů. Přinese zlepšení podmínek pro podnikatele, vytvoří nové příležitosti ve všech sektorech kosovské ekonomiky a bude mít pozitivní vliv na vnitřní trh a spotřebitele, přispěje rovněž k vytvoření nových pracovních míst.

V panelu věnovaném infrastrukturním otázkám byly zmíněny především projekty na rekonstrukci páteřní železniční sítě a dostavbu dálničního propojení do Makedonie a Srbska. V části zaměřené na energetiku byly diskutovány záměry vlády na rekonstrukci stávajících elektráren Kosovo A a Kosovo B a na stavbu nové elektrárny Kosovo New. Pozitivně bylo hodnoceno propojení sítě vysokého napětí s Albánií a podpora obnovitelným zdrojům.

Implementace dohody otevře českým firmám přístup na kosovský trh, dojde k aplikaci evropských standardů a nabídne mnohé dosud nevyužívané příležitosti pro české podnikatele v energetice, železniční dopravě a v oblasti zvyšování energetické efektivnosti budov.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Prištině (Kosovo).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek