Domácí spotřebiče v Itálii, současný stav a nové třídy energetické účinnosti

14. 11. 2012

  • Země: Itálie
  • Datum zveřejnění: 13.11.2012
  • Zdroj: Go Green. Corriere della sera

Od ledna příštího roku vstoupí v platnost nové požadavky na energetickou účinnost pro minimální a maximální spotřebu energie pro všechny „produkty zapojené do sítě“ a týkat se to bude zařízení, která přenášejí, nebo měří energii (plyn, fosilní paliva, atd).

Pravidla EU zvyšují minimální energetickou účinnost výrobků a určují, že pokud je účinnost příliš nízká, produkt nemůže být prodáván. Normy také vyžadují nový způsob navrhování (projektování) výrobků, zejména co se týče tepelných čerpadel pro vytápění. Dle slov italské pobočky Mitsubishi Electric, tato pravidla změní konkurenční prostředí. Zavedení nové legislativy postihne především výrobce levnějších výrobků, kteří se budou muset rozhodnout, zda investovat a vyrábět produkty s vyšší energetickou účinností, či nikoliv.

Italský sektor výroby domácích spotřebičů, se svými 130 000 zaměstnanci, patří v Itálii mezi nejvýznamnější výrobní odvětví zpracovatelského průmyslu (hned po automobilovém průmyslu). V roce 2011 vzrostl tento sektor jen o 0,4 % a to z důvodu snížení poptávky západní Evropy, na kterou jsou místní výrobci (nadnárodní italské i zahraniční firmy) orientováni. V Itálii poklesla výroba domácích spotřebičů z 30 milionů kusů praček, myček, chladniček, sporáků, varných desek aj. na aktuálních 15 milionů kusů. Krize přiměla místní rodiny k drastickému snížení výdajů na domácí spotřebiče, za poslední 4 roky domácí poptávka poklesla o 15 %.

Zpracoval kolektiv pracovníků obchodní mise MPO v Miláně.

Tisknout Vaše hodnocení: