DONG Energy plánuje na toto léto první veřejnou nabídku akcií (IPO)

30. 5. 2016

  • Země: Dánsko
  • Datum zveřejnění: 30.05.2016

ilustrační obrázekAnalytici dánské státem řízené společnosti Dong Energy, developera offshore větrných parků, stanovili ve čtvrtek 26.5. cenové rozpětí zápisu akcií na burze v hodnotě mezi 83,5 až 106,5 miliardy dánských korun (12,6 až 16 miliard dolarů). Cenové rozmezí za akcii se pohybuje mezi 200 až 255 dánských korun, uvádí agentura Reuters. Odhaduje se, že tato transakce by mohla představovat největší evropskou flotaci letošního roku.

DONG Energy plánuje na toto léto první veřejnou nabídku akcií (IPO), ve které by se mělo prodat nejméně 17,9 % akcií společnosti. Majoritní podíl 50,1 % by měl zůstat dánské vládě.

V současné době je hlavním akcionářem Dánské království, které má podíl 58,8 %, New Energy Investment S.à r.l. s podílem 17,9 %, SEAS-NVE Holding A/S s podílem 10,8 % a ATP s podílem 4,9 %. Další minoritní akcionáři mají celkem 7,6 %.

V prvním čtvrtletí tohoto roku navíc společnost zvýšila meziročně hrubý provozní zisk o 35 %. Čistý zisk vzrostl meziročně o 49 %, čemuž pomohl zejména vyšší provozní zisk a nižší odpisy. Dánská DONG Energy je největším developerem offshore větrných elektráren. Její celkový podíl na globálním trhu s offshore větrnými farmami je 26 %, což je dvakrát více než má druhý největší hráč v oboru. Čtvrtinový podíl má společnost například v největší offshore farmě London Array a společnost bude také stavět v současnosti největší farmu Hornsea project One, která se má stát offshore parkem s největším výkonem na světě.

Zdroj: Dagens Industri
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade ve Svédsku.

Tisknout Vaše hodnocení: