Dopady uzavření hranice mezi Venezuelou a Kolumbií

15. 12. 2016 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

motiv článku - Dopady uzavření hranice mezi Venezuelou a Kolumbií Dne 11. prosince 2016 ohlásil venezuelský prezident Nicolás Maduro uzavření hranic s Kolumbií, a to na 72 hodin. Jako důvod uvedl, že jde o opatření nutné k tomu, aby se „kolumbijské mafii“ zabránilo ve zneužívání bankovek nominální hodnoty 100 (sto) bolívarů. V poslední době údajně nelegální obchodníci vyvezli z Venezuely až 3 milionů bankovek uvedené hodnoty. Navíc papír, na kterém jsou bankovky vytištěny, je údajně rovněž využíván pro falšování peněz.

Vláda současně přispěchala s konspirační teorií, že za těmito skutečnostmi stojí některé nevládní organizace ze Spojených států, které nají za cíl se obohatit spekulativním prodejem těchto bankovek. Dle ministra vnitra Venezuely Nestora Revela se vně území Venezuely nachází přinejmenším 3 mld. bankovek, a to mimo jiné i v České republice.

V návaznosti na uzavření hranic prezident Maduro souběžně oznámil, že od čtvrtka 15. prosince 2016 se stahuje z oběhu bankovka 100 bolívarů (mimochodem nejvyšší hodnota existující bankovky, která však kvůli vysoké inflaci přesahující 200 % stačí sotva na zakoupení balíčku bonbónů). Venezuelští občané si mohou v průběhu 3 dnů rozměnit tyto bankovky či uložit si je v kterékoliv lokální bance. V dalších deseti dnech to budou moci učinit pouze ve dvou sídlech Centrální banky Venezuely.

Zatímco mezi Venezuelci zavládla nejistota a chaos, umocněná skutečností, že nové bankovky (o hodnotě 500, 1000, 2000, 5000, 10 000 a 20 000 bolívarů), které mají nahradit stobolívarovou bankovku, stálé ještě nejsou v oběhu, mezi Kolumbijci nyní řeší, kdo jim uhradí ztráty za znehodnocené nahromaděné venezuelské bankovky.

V posledním období kolumbijští podnikatelé (legálně i nelegálně) spekulativně vyhledávali venezuelské měnu s cílem skupovat venezuelské subvencované hovězí za zhruba čtyřikrát nižší cenu než v Kolumbii (zatímco v Kolumbii stojí 1 kg hovězího stojí téměř 7 USD, za hranicí ve Venezuele ho koupí jako cizinci za méně než 2 USD, přičemž sami Venezuelci ho mají za 0,3 USD).

Tato praxe však s sebou nesla nejen riziko spekulativních měnových nákupů ale rovněž rostoucí nebezpečí „importu“ fytosanitárních nákaz z Venezuely do Kolumbie (v podobě možného zavlečení nákazy slinivkou a kulhavkou). To by mohlo mít pro Kolumbii jakožto exportéra hovězího masa nedozírné následky.

Kolumbijské ministerstvo zahraničních věcí vydalo dne 13. prosince 2016 tiskovou zprávu, ve které vyzývá k respektování formálních obchodních pravidel s tím, že toto opatření postihne i osoby, které v dobré víře a legálně obchodovaly s produkty základní potřeby v bolívarech, které však nyní, bez možnosti je vyměnit, ztratí svoji hodnotu.

Přestože poslední opatření venezuelské vlády zvýšila diplomatické napětí mezi oběma zeměmi, kolumbijská administrativa vyjádřila svoji ochotu řešit problémy, které postihují příhraniční oblast, jako například organizovaný zločin, prostřednictvím dialogu a spolupráce.

Venezuela naposledy uzavřela jednostranně hranici s Kolumbií v srpnu 2015, avšak znovu ji otevřela o rok později, když byla dosažena dohoda s kolumbijskou vládou ohledně boje s pašeráctvím. Tehdejší opatření výrazným způsobem zasáhlo do života obyvatel příhraničních oblastí, a to jak Venezuelanů, kteří v Kolumbii nakupovali ve Venezuele nedostatkové základní zboží a léčiva, tak i Kolumbijců (zejména departamentu Severní Santander v okolí města Cúcuty), kteří využívali nižších cen některých subvencovaných druhů zboží.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Bogotě (Kolumbie).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek